През септември Париж ще отдаде почит на именития български художник Кристо и съпругата му Жан-Клод със значим символичен акт, какъвто малко български творци са имали честта да получат. Конкретният повод е 40-годишнината от опаковането на емблематичния за френската столица мост „Пон Ньоф“ („Новият мост“).
В специална церемония на брега на река Сена ще бъде организирана експозиция на открито, а емблематичният площад, намиращ се в централната част на моста,
ще бъде наречен на имената на двойката.
Преди 40 години, от 22 септември до 5 октомври 1985 г., най-старият мост в Париж беше обгърнат с 41 800 квадратни метра плат, прикрепен с 13 километра въже и 12 тона стоманени кабели.
Исках да преобразя мостa, да го превърна от архитектурен обект и обект на възхищение в самостоятелна художествена творба“, заявява тогава Кристо. „Исках да бъде скулптура, но с елемент на ефимерност“.
От 6 септември до 30 октомври Фондация „Кристо и Жан-Клод“ организира изложба „Кристо и Жан-Клод: Парижки проекти“ с подкрепата на града. Тази открита изложба, разположена по бреговете на Сена, ще покаже дълбоката връзка между двойката и французите в течение на тяхната кариера.
През лятото на 2026 г. артистът JR ще реализира проект, вдъхновен от Кристо и Жан-Клод, който ще преобрази още веднъж най-старият мост в Париж.
Париж е началната точка за съвместния живот и творческия процес на Кристо и Жан-Клод. В този град те реализират множество свои проекти: „Стена от петролни барели – Желязната завеса“, 1962 г., „Опакованата статуя“, Трокадеро, 1964 г., „Опакованият Пон Ньоф“, Париж, 1985 г., и „Опакованата Триумфална арка“, Париж, 2021 г.
Тази година се навършват 90 години от рождението на двамата именити творци.
Кристо и Жан-Клод са родени на една и съща дата – 13 юни 1935 г. Той е от Габрово, а тя от Казабланка, Мароко. Те се срещат в Париж през 1958 г., а три монументални творби подчертават тяхната връзка с французите – „Стена от петролни барели – Желязната завеса“, „Опакованият Пон Ньоф“ и „Опакованата Триумфална арка“. Последният проект, реализиран през 2021 г. след смъртта на Кристо, е под ръководството на неговия племенник Владимир Явашев – директор на проектите за Кристо и Жан-Клод.
По време на 16-дневната инсталация опакованата Триумфална арка е посетена от 6 милиона души, а 685 милиона – близо една дванадесета от световното население, следят събитието чрез медии и социални мрежи. Туризмът в Париж също нараства с 19,3%.
Кристо и Жан-Клод са известни с провокацията да трансформират познатите форми на градската архитектура, използвайки плат и ограждащи материали, за да предложат ново възприятие на пространството, светлината и въздействието на изкуството върху живота на хората.
Тяхната значимост в съвременното изкуство
е призната не само в световен мащаб, но и лично от град Париж, който носи специална почит към тяхното наследство и го превръща в част от своя културен облик.
Кристо и Жан-Клод остават символ на творческата смелост, иновацията и временното изкуство, което преобразява света около нас по уникален и незабравим начин.
След падането на комунистическия режим в България в края на 80-те години интересът към Кристо нараства и за първи път неговото име и творчество започват да се признават и у нас.
В България са издадени книги и се организират изложби, а през последните години се появяват и специализирани събития, посветени на него и на съпругата му.
През 2025 г. в няколко града, включително в Габрово и Благоевград, се проведоха презентации и чествания по повод 90 години от неговото рождение, а директорът на градската художествена галерия в Благоевград нарече Кристо „истински колос в съвременното изкуство“ и изрази лична гордост, че той е българин.
Въпреки този все по-осезаем интерес и признание, у нас липсва национално мемориално или институционално признание на мащаба, на който художникът заслужава — няма музей, улица или официално учреждение посветено на него.
Българската общественост често остава встрани от големите му успехи, които постига с грандиозните си проекти по света („Опакованият Райхстаг“, „Пон Ньоф“ и др.). Това е предизвикало критики в медиите, че страната не оценява подобаващо своя велик творец.
Кристо е смятан за феномен и визионер в световното изкуство,
известен с мащабни инсталации, които временно променят градските пейзажи. Неговата концепция за „опаковане“ и „пакетаж“ променя възприятията за архитектура и пространство. Световната преса и интелектуалци високо ценят творчеството му, а неговите творби се разглеждат като културни събития с глобално въздействие.
Източник БТА