Начало Новини Парагвай – изобилие на ток, мини за криптовалута и "крадци на енергия"

Парагвай – изобилие на ток, мини за криптовалута и "крадци на енергия"

64
Парагвай - изобилие на ток, мини за криптовалута и "крадци на енергия"

Парагвай – дом на огромен язовир, евтин ток и „крадци на енергия“… Южноамериканската страна, сочена за потенциален център на зелена енергия, всъщност залага на копаене на криптовалута, законно и нерегламентирано, на фона на ендемичната корупция, пише Франс прес.

Обект с размерите на футболно игрище с множество компютри, които приемат и обработват данни, е свързан с намиращата се на два километра от него водноелектрическа централа, изградена на язовира Итайпу. Тя е една от най-големите водноелектрически централи в света.

Инфраструктурата, свързана с централата, е съвместна собственост на Бразилия и Парагвай, но парагвайската столица Асунсион потребява само 25 на сто от произвеждания ток и препродава излишъка.

Сред купувачите е и обектът на „Пингуин инфрастръкчър“ (Penguin infrastructure) в Ернандариас в северозападната част на страната, близо до язовира, който илюстрира залога на Парагвай да се превърне в „технологичен хъб“.

Компанията предлага хостинг на всякакви изчислителни устройства, независимо дали става дума за копаене на криптовалути, център за данни за изкуствен интелект, облачни услуги, и др., а всичко това е с 24-часова техническа поддръжка от 150 служители“, разказва Рикардо Галеано, вицепрезидент на обекта.

Заради чистата си и достъпна хидроенергия Парагвай, който разполага и с друга голяма централа, е много популярен за „копаене“ на криптовалута. Процесът, който се изразява в дълга поредица от изчисления за производството на единици криптовалута, изисква обширна технологична инфраструктура и съответно голямо потребление на електроенергия. 

През последните три години с благословията на властите бяха създадени над 60 легални сайта за копаене на криптовалута с инвестиция от над 1,1 милиарда долара, посочва Бруно Вакоти, отговарящ за комуникацията в „Пингуин инфрастръкчър“ и член на Камарата за извличане на цифрови активи (Camapad).

Похвален от Международния валутен фонд (МВФ) за „зелената си икономика“, Парагвай обаче регистрира чести прекъсвания на електрозахранването, които показват сериозен дисбаланс – въпреки изобилното количество електроенергия, което се изнася, 23 на сто от домакинствата все още готвят на дърва или въглища, а делът им достига до 48 на сто в селските райони.

Освен легалните криптокопачи като „Пингуин инфрастръкчър“, процъфтява и все по-голяма „джунгла“ от платформи за „нелегален криптодобив“. Според „Пингуин инфрастръкчър“ властите се борят с проблема половинчато.

Националната администрация за електроенергия (АNDE) на Парагвай призна в доклада си за загубата на 28 на сто от произведената електроенергия, което обаче не се дължи само на незаконното копаене. Бруно Вакоти оценява тази загуба на електроенергия на близо 3 милиона долара на месец.