Капсулата „Дракон“ с четирима астронавти на борда, включително поляк, се приводни в Тихия океан край бреговете на Калифорния във вторник в 11:30 ч. централноевропейско време, след като екипажът прекара 18 дни на борда на Международната космическа станция (МКС), провеждайки експерименти, съобщи компанията-оператор на полета „Аксиом спейс“, цитирана от Полската агенция по печата (ПАП).
След навлизане в земната атмосфера, капсулата е претърпяла приблизително осемминутно прекъсване на комуникацията. Според Джеси Андерсън, коментатор на живо на космическата мисия „Aксиом Акс-4“, прекъсването е причинено от плазма – супернагрят йонизиран газ, който обгръща космическия кораб, след като той влезе в атмосферата.
Капсулата „Дракон“ се приводни край тихоокеанското крайбрежие на САЩ близо до Сан Диего, Калифорния, където беше посрещната от спасителен екип, готов да я обезопаси. Астронавтите слязоха от нея малко след това.
Освен Славош Узнански-Вишневски от Полша, мисията се състоеше от Пеги Уитсън от САЩ, Шубханшу Шукла от Индия и Тибор Капу от Унгария.
Завръщането на Узнански-Вишневски на Земята вчера предизвика множество коментари от полски политици и високопоставени служители.
Президентът Анджей Дуда написа в платформата „Екс“: „Г-н Славош, добре дошъл отново на Земята“, добавяйки, че Полша го е наблюдавала как провежда експерименти „с дълбоко възхищение и гордост“. Дуда описа космическата мисия като „не само пробив в историята на полската наука, но и като израз на смелост и дух, които са оформяли националните ни стремежи поколения наред. „Тя ни позволи да достигнем там, където взорът не може да стигне. Да постигнем невъобразим пробив“, допълни той.
Полският премиер Доналд Туск коментира кацането във видеоклип, публикуван в „Екс“, показващ как гледа предаването на живо на завръщането на кораба „Дракон“ на Земята. „Той кацна!“, написа Туск към публикацията, визирайки полския астронавт Узнански-Вишневски. „Надявам се, че той (Узнански-Вишневски – бел. ПАП) може да плува“, пошегува се Туск в кадрите, визирайки, че корабът се е приводнил. „Добре дошъл у дома. Мисля, че успяха. Слава Богу, предполагам, че всичко е наред“, добави той.
Полските министри също използваха „Екс“, за да поздравят астронавта за завръщането му от МКС. Министърът на науката Марчин Кулашек написа, че мисията „Aксиом Акс-4“ е „не само технологичен успех, но и символ на сътрудничество и смелост“.
„Полша има причини за гордост“, написа Кшищоф Пашик, министър на развитието и технологиите, по-късно същия ден. „Нашето присъствие в космоса придобива ново измерение“, добави той.
Узнански-Вишневски трябва да пристигне по-късно в Европейския център за астронавти към Европейската космическа агенция (ЕКА) в Кьолн, в Германия.
Космическата мисия „Aксиом Акс-4“ беше координирана от американската космическа агенция „НАСА“, американския разработчик на космическа инфраструктура „Аксиом спейс“ и „Спейс Екс“ на американския милиардер Илон Мъск, която предостави ракетата „Фалкон 9“ и космическия кораб „Дракон“. Участието на Узнански-Вишневски в мисията „Aксиом Акс-4“ е резултат от споразумение от 2023 г. между Министерството на развитието и технологиите на Полша и Европейската космическа агенция за осъществяване на научната мисия „ИГНИС“ до МКС.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)