Очаква се президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви утре, 2 април, най-големия пакет от мита досега. И макар че основните подробности остават неизвестни, се знае, че някои търговски партньори ще бъдат засегнати много по-сериозно от други, пише Си Ен Би Си.
Тръмп ще оповести „реципрочни мита“ срещу държави, които са наложили собствени мита върху американски стоки или прилагат други политики, които Белият дом смята за несправедливи търговски бариери. Президентът определи утрешната дата като „ден на освобождението на Америка“ и „голямата дата“.
Около плана има много неизвестни, включително броят на засегнатите държави, начинът на изчисляване на митническата ставка за всяка държава и кои страни ще бъдат най-силно засегнати.
Макар Тръмп да определя новите мита като ключ към възстановяване на икономическите отношения на Америка с останалия свят, някои представители на неговата администрация предлагат по-тесен фокус върху няколко основни цели.
В интервю за телевизия „Фокс“ по-рано този месец министърът на финансите Скот Бесънт говори за така наречените „мръсни 15“. Става дума за 15-те процента от държавите, с които се осъществя по-голямата част от търговския оборот на САЩ, и които същевременно налагат високи мита и други „немитнически бариери“ върху американските стоки.
Бесент не назова имената на тези държави. Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Тръмп, заяви обаче в последващо интервю за телевизията, че администрацията разглежда 10-15 държави, на които се дължи „целият търговски дефицит на Америка в размер на трилион долара“.
Хасет също не посочи конкретно държавите. Данните на американското министерство на търговията показват, че през 2024 г. САЩ имат най-голям дефицит в търговията със стоки с Китай, следван от Европейския съюз, Мексико, Виетнам, Ирландия, Германия, Тайван, Япония, Южна Корея, Канада, Индия, Тайланд, Италия, Швейцария, Малайзия, Индонезия, Франция, Австрия и Швеция.
Службата на търговския представител на САЩ в свои документ, подготвящ доклад за нелоялните търговски практики, който трябваше да бъде предаден на Тръмп до понеделник, изброи 21 държави, към които проявява „особен интерес“.
Сред тях са много от членките на Г-20, както и други „икономики, които имат най-голям търговски дефицит на стоки със Съединените щати“. Това са Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Европейския съюз, Индия, Индонезия, Япония, Корея, Малайзия, Мексико, Русия, Саудитска Арабия, Южна Африка, Швейцария, Тайван, Тайланд, Турция, Обединеното кралство и Виетнам.
Белият дом не отговори на запитване на Си Ен Би Си за разяснения относно предстоящите мита или „мръсните 15“, посочва медията.
В неделя Тръмп засили неизвестността, отхвърляйки идеята, че реципрочните мита ще засегнат само 10 или 15 държави.
„Започвате с всички страни“, каза Тръмп пред медии на борда на президентския самолет „Еър Форс Уан“. Според президента всички търговски партньори „се възползват“ от САЩ.
Очакваните мита върху вноса ще последват редица други тарифи, които Тръмп вече обяви, включително общи мита за вноса от Китай, високи мита за канадски и мексикански стоки, които не отговарят на съществуващото тристранно търговско споразумение, мита за стоманата и алуминия и, най-новите засега – мита за чуждестранни автомобили и внос на ключови части. Той също така заяви, че предстоят още мита за конкретни сектори, включително фармацевтичната промишленост.
МВФ: Въпреки опасенията, свързани с налаганите от Тръмп мита, засега не се задава рецесия
Стремежът на американския президент Доналд Тръмп да налага високи мита създава голяма несигурност и подкопава доверието, но е малко вероятно да предизвика рецесия в краткосрочна перспектива, заяви вчера управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в интервю за Ройтерс.
„Засега не виждаме драматично отражение“ на митата, които наложи и обеща Тръмп след завръщането си в Белия дом, посочи Георгиева.
Тя добави, че МВФ вероятно ще понижи леко икономическата си прогноза за растежа на световната икономика в следващата си актуализирана оценка след около три седмици, но „засега не се задава рецесия“.
Георгиева каза, че не очаква драматичен ръст на инфлацията в САЩ, а ако несигурността бъде преодоляна бързо се очаква американската икономика да остане силна.
Първоначалните сигнали на правителството на Тръмп за плановете му за дерегулация на дигиталните активи са „много окуражаващи“, каза още управляващият директор на МВФ.
„В някои случаи се наблюдава прекалена регулация“, каза Георгиева и добави: „Премахването на бариерите за бизнеса и растежът са нещо добро“.
Тя посочи, че стъпките за дерегулация трябва да се предприемат внимателно, без да се създават финансови рискове.
Георгиева заяви още, че очаква преговорите по новата програма за заеми с Аржентина да приключат преди предстоящите пролетни срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон между 21 и 25 април.
Източник: БТА