Начало Новини "Оупън ЕйАй" открива в Токио първия си офис в Азия

"Оупън ЕйАй" открива в Токио първия си офис в Азия

94
"Оупън ЕйАй" открива в Токио първия си офис в Азия

Американският стартъп „ОупънЕйАй“ (OpenAI), създател на популярния инструмент за изкуствения интелект „ЧатДжейПиТи“ (ChatGPT), откри в днес в Токио първия си офис в Азия и третия си извън САЩ след Лондон и Дъблин миналата година, предаде Франс прес.

„Ангажираме се да си сътрудничим с японското правителство, местните компании и научноизследователски институти, за да развием сигурни инструменти за изкуствен интелект, които отговарят на специфичните нужди на Япония и ще открият нови перспективи“, съобщи „ОупънЕйАй“ в комюнике, публикувано в блога. 

Компанията обяви днес, че пуска постепенно в източноазиатската страна нова версия на последния модел чатбот „ДжейПиТи-4“, който е „специално оптимизиран“ за специфичните нужди на японския език и функционира „три пъти по-бързо“ от предшественика си „ДжейПиТи-4 Турбо“ (GPT-4 Turbo).

Шефът на „ОпуънЕйАй“ Сам Алтман се срещна преди година с японския премиер Фумио Кишида в Токио и посети отново страната няколко месеца по-късно. 

Големият съюзник на „ОупънЕйАй“ – американският технологичен гигант „Майкрософт“ (Microsoft), обяви миналата седмица, че ще инвестира 2,9 милиарда долара в Япония, най-вече, за да ускори развитието на изкуствения интелект и да обучи 3 милиона японски служители да работят с новите инструменти за период от три години. 

Японското правителство залага най-вече на изкуствения интелект, за да ускори икономическия растеж в бъдеще, възнамерявайки да разработи предпазни мерки за регулиране на използването му.

Изкуственият интелект все повече се разглежда от японските компании като средство за  повишаване на производителността на труда в страната, която е сред най-слабите в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) най-вече заради японския пазар на труда, който все още е твърде строго регулиран, и остарялата корпоративна култура, основаваща се най-вече на трудовия стаж.

Според поддръжниците на изкуствения интелект той трябва да спомогне също и за справяне с недостига на работна сила, който е критичен в много сектори на икономиката на Япония, където над 29 на сто от населението е на възраст 65 години и нагоре.