През настоящата година са регистрирани 5094 жалби относно незаконно депониране на отпадъци, от които 4600 са подадени от политически организации, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на предаване по bTV. Всички сигнали ще бъдат проверявани незабавно, но Регионалните инспекции по околната среда и водите разполагат с ограничени ресурси за тази дейност, добави министърът.
Според неговата информация около 70% от сигналите са обработени и са дадени предписания, чиято изпълнение се следи. Когато предписанието бъде изпълнено, жалбата се затваря, а при неизпълнение се издава акт за административно нарушение. От началото на годината са издадени повече от 60 акта, уточни Генов.
Той подчерта, че отговорността за премахване на незаконните сметища лежи на плещите на общинските кметове, които твърдят, че имат ограничени правомощия и ресурси. Планираме законодателни промени, които ще разширят техните правомощия и ще им позволят да инсталират видеонаблюдение, също така използвано за налагане на санкции. Ще създадем работна група по този въпрос, добави Генов.
Министърът допълни, че нерегламентираните сметища съществуват дълго време и отпадъците трябва да се възприемат не като боклук, а като част от кръговата икономика. В тях се съдържат суровини, които могат да бъдат рециклирани и повторно използвани.