Вчера Израел проведе серия от интензивни въздушни удари по сирийската столица Дамаск, поразявайки части от Министерството на отбраната, ограда на генералния щаб на армията и близост до президентския палат. Израел изрази намерение да унищожи сирийските правителствени сили, атакуващи друзите в Южна Сирия, освен ако не се оттеглят.
Според британския вестник „Гардиън“, сблъсъците в Сирия представляват сериозно предизвикателство за новата власт в Дамаск, тъй като рискуват да отблъснат мирните друзи от страната. Изданието добавя, че конфликтите започват в момент, когато бавно се нормализират отношенията между Израел и Сирия, след участието на представители на двете страни в съвместни дискусии относно сигурността и военното сътрудничество.
Друг британски вестник – „Телеграф“, акцентира на съществуващите опасения относно продължаващите отмъстителни убийства, като мнозина остават загрижени, че новата администрация начело с временния президент Ахмед аш Шараа може да прибегне към същите мрачни и авторитарни методи на стария режим, независимо от обещанията за противоположното.
Според изданието насилието в страната подчертава основните проблеми, с които настоящото сирийско управление трябва да се справи: как да реагира на агресията от Израел и как да осигури сигурност в малцинствените региони като Суейда, където местните предпочитат да им се назначават защитници от собствените им общности вместо правителствени военни.
Последната вълна от насилие изглежда представлява сериозна заплаха за възможността на новото сирийско правителство да установи контрол, подчертава изданието.
Шараа, новият президент на Сирия, който води бунтовническата коалиция, свалила предшественика си Башар Асад, и съмишлениците му, предимно мюсюлмани сунити, предизвикват загриженост за дискриминацията на религиозните и етнически малцинства в страната, отбелязва „Телеграф“.
Друзките лидери отдавна споделят недоволството си от присъствието на националните сили в Суейда, както сигнализира и американският „Вашингтон пост“.
Критиците също така предупреждават, че израелската окупация, контактите с малцинствени лидери и исканията за демилитаризация на южната част на страната подкопават усилията на новото правителство за установяване на суверенитет, добавя изданието.
„Ситуацията е опасна“, коментира Оруа Аджуб, изследовател по сирийските въпроси и докторант в университет в Швеция. „От една страна, твърдите, че защитавате друзите. От друга, дестабилизирате целия регион“, обяснява той пред вестника.
„Вашингтон пост“ подчертава, че правителството на Шараа не е показвало антитезис към Израел, а дори е преговаряло с Бенямин Нетаняху за споразумение за сигурност, което е било подкрепяно от САЩ.
Засилващото се напрежение между Израел и сирийската администрация заплашва да провали „плахите им стъпки към подобряване на отношенията след десетилетия на конфликти“, отбелязва и американският „Ню Йорк таймс“.
Бившият президент Асад беше верен съюзник на Иран и противник на Израел, уточнява изданието, добавяйки, че бунтовниците, свалили го от власт, в последно време търсят контакти с Израел посредством САЩ, с цел намаляване на напрежението.
Според изданието конфликтите в Сирия акцентира върху значителните проблеми, пред които е изправен Дамаск в стремежа си за възстановяване на властта в страна, все още раздирана от разнообразни въоръжени групировки след почти 14 години гражданска война.
Въпреки уверенията на новото сирийско ръководство, много от религиозните и етническите групи в страната остават скептични към Шараа, който в миналото е ръководил бунтовническа група, свързана с „Ал Каида“, според „Ню Йорк таймс“. Изданието добавя, че едно от основните предизвикателства пред новото правителство е контролът върху вълните от насилие, които лесно могат да доведат до нов конфликт. „Ню Йорк таймс“ отбелязва, че тези сблъсъци представляват третата значима вълна на насилие, с участието на сирийски малцинства, откакто режимът на Асад падна.
Европейската версия на „Политико“ подчертава още един аспект от ситуацията. Кризата в Сирия настъпва, когато израелският премиер Бенямин Нетаняху е подложен на вътрешен натиск. Дясната консервативна партия „Шас“ изтегли министрите си от коалиционното управление, следвайки примера на ултраортодоксалната партия „Обединен юдаизъм на Тората“.
„Политико“ цитира председателя на Европейския съвет Антонио Коща, който изрази сериозно безпокойство относно израелските удари по Дамаск и настоя за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Сирия.
Източник: БТА