Начало Избор на редактора Отношенията Радев-Ненчев: Една стара история за неприязън, изтребители и съд

Отношенията Радев-Ненчев: Една стара история за неприязън, изтребители и съд

204
Румен Радев и Николай Ненчев
Снимка: БНР

През последните часове името на Николай Ненчев доведе до остри реакции по върховете на властта. Вчера стана ясно, че той ще оглави временно дипломатическата ни мисия в Украйна, което доведе до позиция на президента Румен Радев, който изрази несъгласие с решението на правителството.

Всъщност  Николай Ненчев е човекът, заради когото Румен Радев напусна армията и по-късно се кандидатира и беше избран за президент.

Николай Ненчев е министър на отбраната (2014 – 2017 г.) от квотата на Реформаторския блок в правителството на ГЕРБ. По това време Румен Радев е командир на Военно-въздушните сили.

Между него и тогавашния министър има нескрито напрежение заради състоянието на бойната авиация. В редките си изяви пред медиите, тогавашният командир на ВВС алармира за лошото състояние на изтребителната ни авиация, като в резултат на това от Министерството на отбраната забраняват медийните му изяви.

Заради несъгласие с политическото ръководство Румен Радев подава два пъти оставка от поста си.

Първият път е през октомври 2015 година. След като е привикан по спешност при министър-председателя по това време Бойко Борисов, Румен Радев оттегля оставката си.

Как премиерът Главчев заобиколи президента Радев

Пред медиите тогава той каза, че няма личен конфликт с военния министър Николай Ненчев. На срещата си с Борисов обаче Румен Радев посочва, че ръководството на Министерството на отбраната не е изпълнило ангажиментите си за сключване на договори за ремонт и доставки за самолетите МиГ-29.

В същото време разработеният от ръководения от него екип проект за придобиване на нов боен самолет с обоснована конкретна програма не е внесен за обсъждане в Министерски съвет, въпреки поетия ангажимент.

Тогавашният премиер Бойко Борисов се ангажира към Министерството на отбраната да бъдат отпуснати допълнителни 80 млн. лв.

За нея по-късно Борисов ще си спомни, че е заподозрял заявка за политическа кариера.

По-малко от година след това Румен Радев подава оставка за втори път и повече не се връща в армията. Това става в началото на август 2016 година, а малко преди това неговото име е издигнато от структури на БСП и АБВ като кандидат за президент.

Прокрадва се разделение по темата за Русия

По време на пресконференция в БТА на 16 август Румен Радев посочва като пряка причина за оставката му военния министър Николай Ненчев.

Тръгнах си от армията, защото не мога да остана подчинен на министър на отбраната, който не се вслуша и не поиска моята експертиза“, обясни тогава пред медии Румен Радев.

А на въпрос дали ще се кандидатира за президент той отговаря: „Ако не съм готов не излитам“. Относно обвиненията за политически мотивиран акт Радев тогава допълва:

„Бил съм бил политическа фигура. Много интересно кой дава тези дефиниции за мен. Един човек, на сайта на чиято партия виси следното описание за самия него. Моля за вашето снизхождение: „Николай Ненчев е демократ. Подготвен за битката с Русия. Има политическа воля и идеологическа чистота“, заявява Радев, цитирайки сайта на БЗНС, чийто председател е министърът на отбраната.

Николай Ненчев отговори на твърденията на Радев, като често в изказванията си след това индиректно обвинява Радев в хибридни нападки в полза на Русия.

Той е свободен да се кандидатира за каквото желае. Истинската причина за оставката му не е свързана със съвместната охрана на въздушното пространство. Аз имах информация за тази позиция. Това на мен ми прилича повече на политическа стратегия, за да се привлече вниманието към определен човек“, посочва пред bTV през септември 2016 г. Николай Ненчев.

Той заявява, че не вярва на Румен Радев и определя твърденията му за състоянието на Военно-въздушните сили като лъжи.

Не вярвам на една дума на ген. Радев. Той говореше, че авиацията ще бъде приземана. Но по време на управлението на БСП и шоуто (авиошоу, в което Румен Радев прави въздушни фигури с МиГ-29, бел. ред.) казваше друго. Тогава имахме 8 изправни изтребителя, сега са 9. През ноември ще станат 10. Правим обществена поръчка за десет нови двигателя за самолета. Цялата му дейност в кампанията бе базирана с лъжа върху лъжа, не спря атаката си срещу кандидата за президент на БСП Ненчев, но увърташе и не даде ясен отговор дали и колко ще плащаме на поляците за съвместната охрана, допълва действащият по това време военен министър.

Малко по-късно Николай Ненчев заедно с Даниел Митов (външен министър по това време) стават единствените министри, след които тръгва прокуратурата.

Обвиненията срещу Николай Ненчев покриват почти напълно мотивите, с които Румен Радев напуска армията – неизпълнение на служебните задължения като министър, което е поставило под риск живота на бойните пилоти и бъдещето на бойната авиация.

Основен свидетел по делото е самият Румен Радев, който по това време вече е действащ президент.

Радев с остра позиция за назначаването на Николай Ненчев като посланик в Украйна

В крайна сметка Николай Ненчев беше оправдан окончателно от съда. Същото стана и с Даниел Митов.

Двамата отново проявиха взаимната си неприязън с акта на служебното правителство на Димитър Главчев и дипломатическия пост, който Ненчев получава. От позиция на президента разпространена на медиите днес стана ясно, че кандидатурата на Николай Ненчев за посланик му е била предлагана от редовното правителство на Николай Денков.

След като държавният глава е отказал да съгласува поста, сега служебното правителство „прокара“ Ненчев по процедура, която заобикаля президента Румен Радев, от което последва безпрецедентна до този момент позиция от държавния глава.

Въпреки че в нея се посочват мотиви, свързани с конституцията и установените процедури, в нея прозира и част от общата история на Ненчев и Радев.