Президентът Румен Радев и словашкият външен министър Юрай Бланар подчертаха отличната си сътрудничка между България и Словакия в рамките на Европейския съюз и важността на увеличаването на двустранния политически диалог, включително на високо ниво, за да се внесе нова динамика в отношенията, съобщиха от прессекретариата на президента.
Министър Бланар е на работно посещение в България, където беше акцентирано върху дълбоките исторически и културни връзки между народите на двете страни. Двете страни сътрудничат успешно в различни области, с възможност за разширяване на партньорствата.
Радев и Бланар разискваха възможностите за разширяване на съвместната работа в области като икономика, енергетика, иновации, автомобилостроене и фармацевтика, посочват от прессекретариата на президента.
Двамата споделиха становище, че конфликтът в Украйна не може да бъде решен военно и настояха за незабавното прекратяване на бойните действия и търсене на мирно решение чрез дипломация. Те подчертаха негативните икономически и социални последици от конфликта, засягащи ЕС, особено страните от Източна Европа.
По-рано днес словашкият външен министър се срещна с българския министър Георг Георгиев.