Начало Водещи Откъде идва изразът „All eyes on Rafah“, който се разпространи в социалните...

Откъде идва изразът „All eyes on Rafah“, който се разпространи в социалните мрежи?

74
Откъде идва изразът „All eyes on Rafah“, който се разпространи в социалните мрежи?

Докато израелските войски продължават сухопътната си офанзива в гъсто населения град Рафах в южната част на ивицата Газа, кампанията, започнала преди няколко месеца под мотото „Всички гледат към Рафах“, набира скорост, особено в Западна Европа, Австралия и Индия. Инициативата на активисти и хуманитарни групи има за цел да повиши обществената осведоменост за продължаващата война.

 

Основни факти

Лозунгът „Всички гледат към Рафах“ изглежда произлиза от коментар на Рик Пиперкорн, директор на офиса на Световната здравна организация (СЗО) за окупираните палестински територии.

Той изрича фразата през февруари, подчертавайки значението на Рафах, малко след като израелският министър-председател Бенямин Нетаняху нарежда план за евакуация на града. Това решение беше взето в очакване на нападения, целящи да елиминират това, което израелският министър-председател определи като „последните крепости на войнстващата групировка Хамас“.

Изречението призовава населението да следи внимателно събитията в Рафах. То ни напомня, че 1,4 милиона души са намерили убежище там, за да избегнат ожесточените сблъсъци в други части на Ивицата Газа. Въпреки наличието на голям брой цивилно население Израел продължава своята офанзива.

Впоследствие неправителствени организации и групи като „Спасете децата“, „Оксфам“, „Американци за справедливост в Палестина“, „Еврейски глас за мир“ и „Кампания за солидарност с Палестина“ приеха лозунга. Той се превърна в мото на демонстрации в Париж, Лондон, Нидерландия, Ню Йорк, Лос Анджелис и други градове.

Редица индийски знаменитости, сред които актьорите Варун Дхаван, Али Гони, Саманта Рут Прабху и Трипти Димри, публикуваха във вторник в Instagram идентични изображения „Всички гледат към Рафах“. Други известни лица като австралийският състезател по крикет Травис Хед, британската певица Лий-Ан Пинок, моделът Бела Хадид и актрисите Саорс-Моника Джаксън и Сюзън Сарандън, направиха същото.

Хаштагът #AllEyesOnRafah е обект на повече от 195 000 публикации и милиони гледания в TikTok, а във вторник темата беше популярна в Instagram, където бяха направени още почти 100 000 публикации.

Най-популярните видеоклипове в TikTok са на палестинско-американския поп певец Зак Матари, чиито постове с лозунга са гледани милиони пъти този месец. Други про-палестински инфлуенсъри, като Лубна Алхило, Лиз Кун и Рима Басуми, също стоят зад някои от най-популярните видеоклипове.

 

Международно възмущение

Израел се сблъска с международно възмущение, след като в резултат на удара, насочен срещу комплекс на Хамас в неделя, загинаха десетки хора в Рафах, включително цивилни.

Нетаняху заяви, че смъртта на цивилните е „трагичен инцидент“, но според „Ню Йорк Таймс“ атаките са продължили и на следващия ден. Според АФП още 21 души са загинали след въздушен удар по „хуманитарна зона“ западно от Рафах, въпреки че израелската армия отрича да е замесена.

 

Контекст

От месеци насам възможността за масови жертви в Рафах е на дневен ред, тъй като Израел се бори да премахне Хамас – бойната групировка, която нападна страната през октомври миналата година и отприщи кървава война в Близкия изток. През февруари израелски официални лица заявиха, че Рафах е последната крепост на Хамас в ивицата Газа, и обявиха намерението си да продължат атаките. 

Последваха месеци на преговори между двете страни, като делегати на Хамас и Израел се срещнаха в Египет за да обсъдят възможността за прекратяване на огъня с надеждата да сложат край на войната. След нападението в Рафах в неделя служител на Хамас заяви пред Al Jazeera, че групировката няма да участва в нови преговори за примирие в Газа.

Преди офанзивата в Рафах израелската армия нареди евакуация на районите източно от центъра на града, близо до границата между Газа и Израел. Кварталът Тал Ал-Султан, който впоследствие беше бомбардиран, се смяташе за безопасен район.

 

Основни критики

Световни лидери, включително президентът на САЩ Джо Байдън, критикуваха Израел за продължаващите атаки срещу Рафах, където в момента живеят повече от един милион цивилни. Миналия месец Джо Байдън заяви пред CNN, че САЩ ще предоставят отбранителни оръжия на Израел, но няма да доставят оръжия и артилерийски снаряди, използвани при нападението срещу Рафах. 

Международният наказателен съд потвърди, че иска заповеди за арест срещу Хамас и израелски официални лица, включително Нетаняху, за предполагаеми военни престъпления. Съдът обаче не разполага със средства за изпълнение на тези заповеди, дори и след издаването им.


Статията е достъпна в Forbes