Начало България Отбелязваме Международния ден на бездомните животи ...

Отбелязваме Международния ден на бездомните животи Над 200 зайци са изоставени миналата година, има нужда от статистика за бездомните животни, смятат специалисти

54
Отбелязваме Международния ден на бездомните животи
                                                                                                Над 200 зайци са изоставени миналата година, има нужда от статистика за бездомните животни, смятат специалисти

Над 200 зайци са изоставени миналата година, хора ги купуват и изоставят, когато им омръзнат. Има нужда и от статистика за бездомните животните. Това коментираха пред БТА Лина Енчева от Bunny Rescue Bulgaria и Надя Станчева от Animal Rescue Sofia. Днес е Международният ден на бездомните животни, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

За миналата година до октомври имахме над 200 сигнала за бездомни зайци, каза Лина Енчева. Проблемът с бездомните зайци съществува отдавна и по целия свят, добави тя. Зайчетата са много евтини като домашни любимци, но ветеринарните им грижи са скъпи, защото те са екзотичен домашен любимец. Хората нямат правилната информация и ги приемат като стартов домашен любимец, разказа Енчева. „Когато имат медицински проблем, предпочитат да си купят нов, т.е. това е заменим предмет за тях, и стария го изхвърлят“, коментира експертът.

Става дума за породи зайчета, които не могат да оцелеят в града или гората – купуват ги за децата си, бързо им омръзват и ги захвърлят, каза Надя Станчева. Тя добави, че най-често зайчетата биват изхвърляни с клетките до контейнерите. Хората се заблуждават, че някой ще ги вземе, посочи Станчева. Има голяма нужда от статистика за бездомните животни в България, смята Надя Станчева. По думите ѝ преброяване на бездомните кучета и котки в България не е правено. Тя отбеляза, че хора изоставят и коне.

Хора купуват зайчета и ги изоставят, когато им омръзнат

За миналата година до октомври имаме около 200 сигнала за бездомни зайци, каза Енчева. Ние поехме доста голяма част, посочи експертът от Bunny Rescue Bulgaria. Тя добави, че с нейните колеги се стараят да обучават хората, които дават зайчетата, как да ги гледат по-добре. А, ако тези хора решат да търсят на зайците нов дом, експертите от Bunny Rescue Bulgaria ги насочват какви въпроси да задават на потенциалните осиновители. 

Хубаво е да се свържат с ветеринарна клиника или с нас, съветва Енчева хората, които вече не искат своя заек. В нашия състав има само екзотични ветеринарни лекари, които се занимават със зайци. Ние ще им отговорим адекватно, ще потърсим дом. Ако трябва зайчето да бъде лекувано, ще го направим. Просто да запазят спокойствие и търпение, за да може да си свършим работата. На никого не сме отказали. Съветваме хората да се образоват преди да си вземат домашен любимец, добави Лина Енчева.

Пускат ги в парковете, по пътищата, това лято имахме седем сигнала за девет дни – шест от тях поехме, седмото просто не можахме да го намерим, разказа Енчева. Доста е трудно, защото имаме и случаи, в които има насилие срещу зайците, но държавата не реагира, каза тя.

Обикновено правим пост за животното веднага, след като получим сигнал. Имаме животинче, което беше страшно бито, защото е било хормонално, тъй като не е кастрирано, и хапе. То се е озлобило и до ден днешен седи в приемния дом, то е с лошия късмет четири години да няма дом, разказа Енчева.

Има нужда от статистика за бездомните животни в България

Има няколко правени преброявания за София, но не и за България. Вероятно отделни градове си правят, но никога за цяла България. Винаги е важно да се знае какво трябва да бъде свършено, срещу какво се изправяме, когато решаваме някакъв проблем, обясни Надя Станчева от Animal Rescue Sofia.

Нашата организация, освен приют за кучета и котки, има убежище за селскостопански животни – магарета и коне, отбеляза Станчева. Конете задължително трябва да бъдат чипирани и регистрирани, както и кучетата, но при конете има глоби и се проверява. Когато някой кон стане причина за пътнотранспортно произшествие, стопаните просто го изоставят и бягат, не изчакват КАТ, тъй като носят отговорност, обясни Станчева. По думите ѝ това е най-честият случай, в който се сдобиват с кон. Той не е чипиран и няма къде да отиде, добави тя.

Според нея не трябва да има бездомни кучета по улиците. Това не е добре нито за кучетата, нито за хората – има много хора с фобии. Хората, които се страхуват, да избягват контакт, да не ги гледат в очите и да не ги закачат, препоръча Надя Станчева.

Международен ден на бездомните животи

Международният ден на бездомните животни се отбелязва от 1992 г. през третата събота на август по инициатива на Международното дружество за правата на животните (ISAR). Целта на деня е да се повиши информираността на международната общност за тежкото положение, в което се намират бездомните и изоставените животни.

През 1695 г. в Япония се появява първият в света приют за бездомни кучета. През 80-те години на 19-и век се появяват първите приюти за бездомни животни в САЩ и Великобритания, а в началото на 20-и век – в Австралия. През 1822 г. Великобритания приема първия закон, насочен към защита на животните от жестокост.