Лари Елисън, съосновател на американската технологична компания „Оракъл“ (Oracle), за първи път премества Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на „Мета“ (Meta), от второто място в класацията на най-богатите в света. Според Индекса на милиардерите от Блумбърг (Bloomberg Billionaires Index), 80-годишният Елисън притежава нетно богатство в размер на 257 млрд. долара. От началото на годината той е увеличил състоянието си с близо 60 млрд. долара, основно заради значителния ръст на акциите на „Оракъл“.
Според финансовия портал, акциите на компанията са се увеличили почти трикратно след публичния анонс на „ЧатГПТ“ (ChatGPT) през ноември 2022 г. През последните три месеца, обаче, акциите са преживели съществен напредък: от края на април до сега цената им е нараснала с над 90%. Компанията отчита увеличаващи се продажби и сключва важни партньорства.
На 15 юли, вторник, след новината, че правителството на САЩ ще одобри износа на определени полупроводници за Китай от производители като „Енвидиа“ (Nvidia), акциите на „Оракъл“ нараснаха с 5,7%, което доведе до подреждането на Елисън на второ място по богатство. Според данни от Фокс Нюз, състоянието му се е увеличило с 26 млрд. долара само за последния месец, благодарение на ръста на акциите на компанията. Елисън е милиардер от 1993 г. насам, а според Блумбърг около 80% от богатството му е инвестирано в акции и опции на собствената му компания.
„Оракъл“ публикува последните си тримесечни резултати през юни, които надминаха пазарните очаквания. В изминалото тримесечие софтуерната компания отчете увеличение на приходите с 11% до 15,9 млрд. долара, след корекция за валутни ефекти, с печалба от 1,70 долара на акция. Бизнесът с облачни услуги е нараснал с 27%. Така приходите на компанията за финансовата година 2024/2025 г. достигат 57,4 млрд. долара, а нетната печалба е 6,03 долара на акция.
„Оракъл“ участва активно и в проекта „Старгейт“ (Stargate), насочен към изграждането на нови центрове за данни, свързани с изкуствен интелект (ИИ). Компанията планира закупуване на специализирани процесори на стойност около 40 млрд. долара от водещия производител „Енвидиа“.
Елисън изследва нови възможности за инвестиране на своето нарастващо богатство. Във вторник той обяви в публикация в социалната мрежа „Екс“ (X), че ще адаптира своята подкрепа за инициативата на Уорън Бъфет „Даряване на грижа“ (Giving Pledge), за да насочи повече ресурси към Технологичния институт „Елисън“ – интердисциплинарен технически институт, в партньорство с Оксфордския университет. Институтът, основан през 2023 г., се фокусира върху иновации в области като здравеопазване, селско стопанство, чиста енергия и ИИ.
Според Индекса на милиардерите на Блумбърг, Илон Мъск остава най-богатият човек на света с нетно състояние от 357,8 млрд. долара.