Само след 10 дни от присъединяването на правителството на Росен Желязков, опозицията планира да иска вот на недоверие. Причината е, че управляващите няма да поискат извънреден конвергентен доклад за готовността на България да влезе в еврозоната, съобщава bTV.
Опозицията изисква този доклад да бъде заявен от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) на 18 февруари. Според тях доводите, че страната не е готова, са неоснователни.
„Вотът на недоверие е един от инструментите на опозицията. Както и протестите, например. Ще използваме всички инструменти на опозицията, за да ускорим процеса на влизане на България в еврозоната и да поискаме конвергентен доклад възможно най-скоро“, заяви Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Той подчерта, че коалицията ще бъде строга опозиция на правителството и не изключва възможността за протести.
Първите 10 дни от управлението на кабинета на „Желязков“ бяха определени като нестабилни, а мнението на партиите „Има такъв народ“ (ИТН) и БСП започва да преобладава.
Министърът на финансите Теменужка Петкова от ГЕРБ заяви, че България няма да подаде веднага, а най-рано през февруари искане за извънреден конвергентен доклад към Европейската комисия (ЕК). Официалният аргумент е, че според данните на Евростат инфлацията е с 0,1% по-висока от необходимата за покриване на критериите. Този доклад е необходим предварителен стъпка за влизането на страната в еврозоната.
Само няколко дни по-рано, на 15 януари, Росен Желязков заяви: „Приоритет номер едно, след като се покрият критериите за инфлация, е искането за конвергентен доклад.“ На 16 януари той стана премиер.
Ден преди изявлението на Петкова, парламентът отхвърли промяна в закона, препоръчана от ЕК и ЕЦБ, която да потвърди политическата независимост на управителя и заместник-управителите на Българската народна банка (БНБ). Новото правителство, което включва ГЕРБ, „Има такъв народ“, БСП и „Алианс за права и свободи“, не подкрепи промяната.
Изглежда, че политическата позиция на правителството се променя. Колективните партньори „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ се отказват от идеята за присъединяване към еврозоната или я отлагат за определен период от време. Това е неприемливо и представлява голямо отстъпление от националните цели.