Начало Култура Опера „Гарние“ в Париж ще чества 150-ия си юбилей през цялата 2025...

Опера „Гарние“ в Париж ще чества 150-ия си юбилей през цялата 2025 г.

34
Опера "Гарние" в Париж ще чества 150-ия си юбилей през цялата 2025 г.

През 2025 година операта „Гарние“ в Париж ще отпразнува своята 150-годишнина. Зданието, което в момента е символ на Париж, беше официално открито на 5 януари 1875 година. Юбилейните празненства ще започнат с гала вечер на 24 януари.

През 2025 година ще бъдат проведени различни събития в чест на „Гарние“, включително концерти, изложби, срещи и изпълнения с участието на световни артисти. През есента планирана е и изложба с Националната библиотека на Франция, представяща как сградата се превърна в символ на Париж. Част от фасадата се подлага на ремонт в момента, а през 2027 година ще започне голямо обновяване на цялата сграда, което ще отнеме около две години.

На 11 май 2025 година ще бъде проведен концерт с участието на изпълнители като Соня Йончева, Брин Терфел и Роландо Вийазон. Диригент на Виенската филхармония ще бъде Яник Незе-Сегин.

Допълнително, е предвидена изложба с исторически костюми и облекло на операта, която ще продължи до януари 2026 година.

През юбилейната година, през ноември, операта ще организира серия от срещи, на които различни професионалисти ще обсъждат наследството й. Сградата е включена в списъка на историческите паметници от 1923 година и привлича голям брой туристи. През 2023 година около един милион души са посетили операта, според данни от АФП. Също така, са планирани екскурзии с водачи за юбилейната година.

Операта е дом на Парижката опера от 1875 година, след като беше създадена през 1669 година и мигрира от театър на театър в продължение на почти двеста години. Проектът на сградата е дело на архитекта Шарл Гарние и е строен по нареждане на Наполеон Трети.

Откриването на операта на 5 януари 1875 година беше съпроводено с голям ентусиазъм. Тя е считана за най-голямата опера в света по този период, с размери 173 метра на 125 метра. Сцената й, с размери 48 на 60 метра, е една от най-големите в света. Сградата беше снабдена с електрическа система в началото на 80-те години на 19-и век.

Парижката опера продължава да представя важна роля в света на операта и балета с разнообразна програма с над 170 спектакъла на сезон. Освен в Пале Гарние, представленията се провеждат и в операта „Бастилия“, открита през 1989 година. Са планирани ремонти и там след 2030 година.

Гала вечерта на 24 януари ще събере всички артисти на Парижката опера – музиканти, певци, балетисти, танцьори и гости като Леа Дезандър, Лисет Оропеса, Людовик Тезиер и други. Програмата остава тайна, но се предполага, че ще бъде вдъхновена от откритието на операта през 1875 година.

Опера не само е дом на музиката и танца, но е и място за художници и литературни фигури. Например, Едгар Дега прекарва много време рисувайки в операта. Дизайнерският таван на залата е творба на Марк Шагал, която представлява симфония от цветове и е добавена през 1964 година.

Романът „Фантомът на операта“ от Гастон Льру е вдъхновен от събития в операта „Гарние“ в края на 19-и век. Ложа номер 5, където се развива част от романа, е сега туристическа атракция. Мюзикълът на Андрю Лойд Уебър представи историята на Фантома на широк екран.

Сградата крие и други интересни детайли като гигантския воден резервоар в подземието и пчелни кошери на покрива. Пчелите произвеждат мед с високо качество и са част от уникалния опит, който операта предлага на своите посетители.