Начало Свят ООН на кръстопът: 80 години след основаването си организацията преживява криза

ООН на кръстопът: 80 години след основаването си организацията преживява криза

29
ООН


Антонио Гутериш, генералният секретар на ООН, посочи миналия четвъртък, че Уставът на организацията е подложен на безпрецедентно натиска в реч, отбелязваща 80-годишнината от подписването на учредителния документ на 193-членната организация, според Ройтерс.

„Наблюдаваме добре познат шаблон – спазване на устава, когато е удобно, и игнориране, когато не е. Уставът на Организацията на обединените нации не е пожелателен документ. Той е основата на международните отношения“, обобщи Гутериш по време на речта си в централата на ООН в Ню Йорк.

Членките на организацията често се обвиняват за нарушаване на Устава, но рядко получават реални последици, коментира Ройтерс. Напоследък Русия и Израел бяха подложени на критики от Общото събрание за нарушаване на Устава в контекста на конфликтите в Украйна и Газа, които все още продължават. Иран също упрекна САЩ за нарушаване на Устава след ударите по ирански ядрени обекти, а САЩ се оправдаха, че подобни действия се допускат в контекста на самоотбрана.

„След края на Студената война наблюдаваме как организацията се затруднява да реагира в случаи като геноцида в Руанда и войната в Ирак“, коментира Ричард Гауан от Международната кризисна група. „С всяка нова криза анализаторите обявяват, че ООН е на крачка от края си. Въпреки това, организацията все още съществува“, добавя той.

„Настоящият момент обаче е особено предизвикателен“, отбелязва Гауан, сочейки на множеството страни, които са „дълбоко разочаровани“ от невъзможността на Съвета за сигурност на ООН да реагира на важни конфликти като тези в Украйна и Газа.

Тази неяснота до голяма степен произтича от правото на вето на петте постоянни членки на Съвета за сигурност – Великобритания, Китай, Франция, Русия и САЩ – които често имат противоположни интереси, коментира Франс Прес.

„Цялостната система на ООН преживява криза на доверието и е неясно дали членовете на организацията разполагат с ресурсите или политическата воля, необходима за нейното спасение“, казва Гауан.

Според Ромуалд Сиора, научен сътрудник в Френския институт за международни и стратегически въпроси, доверието в организацията може да доведе до фактическия й крах, тъй като я описва като „политическо джудже“ на глобалната сцена.

„Не съм сигурен, че ООН ще престане да съществува преди стогодишнината си“, подчертава Сиора. „Предвиждам бавно затихване, и че ООН ще се превърне в нещо като призрак, когото рядко си спомнят“, добавя той.

Въпреки множеството предизвикателства, експерти отбелязват, че не всички проблеми на ООН произлизат от вътрешността на самата организация; тя е удобна изкупителна жертва за членовете си, коментира «Франс Прес».

Джису Ниа от вашингтонския мозъчен тръст „Атлантически съвет“ изразява притеснение, че подходът „силният е прав“… се утвърдил и се отдалечава все повече от идеалите, които са довели до основаването на ООН след Втората световна война.

Ниа, адвокат по правата на човека, изразява надежда, че достатъчно хора ще останат верни на основните идеи и ценности, „които ще поддържат ООН жива“, но все пак изразява опасения относно продължаващото оспорване на тези ценности. „Постоянните упорства от мощни гласове, че ООН е антисемитска, харчат средства напразно или подкрепя диктатори, определено оказват влияние“, посочва Ниа.

Друг аспект на организацията е, че бюрокрацията на ООН значително е нараснала в сравнение с началото, когато фокусът й беше предимно върху мира и сигурността, както и икономическите и социалните въпроси, правосъдието и попечителството над колониите, отбелязва в. „Индипендънт“.

Структурата на ООН днес наподобява многоглав октопод с множество пипала, осведомява изданието. През 2023 г. секретариатът и безбройните фондове, агенции и части, които се занимават с различни дейности на организацията – от деца и бежанци до поддържане на мира и защита на човешките права, имат над 133 000 служители по света.

Гауан посочва, че ООН преживява криза след криза от 90-те години. С оглед на мрачната геополитическа обстановка и съкращения на финансирането от САЩ, които влияят на хуманитарните дейности, той смята, че сегашното положение на организацията „не е просто следващата криза, която ще отмине“. „Все повече изглежда, че след няколко години ООН ще бъде по-малка“, добавя Гауан. „Отчасти причината е, че повечето страни членки имат други приоритети“, отбелязва той.

Иън Бремър, ръководител на консултантската фирма в сферата на политическия риск „Евразия Груп“, заявява, че опитите на администрацията на Тръмп да подкопае ООН ще направят Китай по-влиятелен играч. След изтеглянето на САЩ от Световната здравна организация и съкращаването на хуманитарното финансиране, Бремър посочва, че Китай ще стане „най-влиятелната и най-богатата“ страна в тези организации.

Бремър, който е близък съветник на Гутериш, все пак подчертава, че ООН остава важна – „без никакви уговорки“. „Това е организация с относително ограничени ресурси. Няма военни способности и автономна външна политика“, подчертава Бремър. „Но нейната легитимност и авторитет, когато говори от името на осем милиарда души на нашата малка планета, са уникални“, добавя той.

„Важно е, че стига великите сили да не решат да се оттеглят от ООН, всеки ден, в който остават, е вот на доверие към институцията“, коментира Бремър.

„ООН е огромна организация и, разбира се, страда от различни бюрократични недостатъци, както почти всяка голяма организация… Следователно, тя определено заслужава да бъде подложена на сериозно наблюдение и критика“, казва Гауан.

„Смятам, че сме свикнали да приемаме тази система като даденост и склонни сме да отделяме прекалено много време на оплаквания относно недостатъците й и твърде малко на признати й успехи“, добавя той.

ООН остава платформа, където заклети врагове все още сядат на една маса, за да изразят недоволството си и където дори най-малките членки могат да бъдат чути, според Асошиейтед Прес. ООН също така извършва важна работа – от Световната програма за прехраната, която през миналата година е предоставила основни продукти на повече от 100 милиона души в 120 държави, до хилядите миротворци, които защитават цивилни в конфликтни райони, отбелязва агенцията.

Кишор Махбубани, който два пъти е бил постоянен представител на Сингапур в ООН, твърди, че основната заслуга на организацията е, че е предотвратила трета световна война досега. Въпреки войните по света, смъртността вследствие на конфликти продължава да намалява в дългосрочен план, „и общо взето светът все още е много по-мирно място“, казва той.

Махбубани е уверен, че ООН „определено ще оцелее“. Според него „гениалността на основателите на организацията“ е в предоставянето на великите сили след Втората световна война право на вето в Съвета за сигурност, което гарантира, че ООН няма да изчезне, както се случи с предшественика й, Обществото на народите. Махбубани вярва, че организацията ще продължи да оцелява: „Тя ще надживее всички нас“, прогнозира той.

Източник: БТА

Още международни новини – четете тук