Окръжният съд в Кюстендил признава за установено в отношенията между страните – Община Кюстендил, представлявана от кмета на Община Кюстендил Огнян Атанасов и държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а в това производство – от Александър Пандурски – бивш вече областен управител на област Кюстендил, че Община Кюстендил е собственик на Чифте баня в града. Това съобщиха от съда в Кюстендил.
Състав на Окръжния съд е приел, че имотът правилно е актуван като частна общинска собственост. В мотивите на съда за статута на Чифте баня пише: „Тя действително попада в границите на групова недвижима културна ценност – „Античен и Средновековен град Пауталия – Велбъжд“, обявен за архитектурен и археологически резерват с национално значение, но няма данни същият да е съставна част, елемент от него“.
Според експертизата на вещото лице по делото сградата е построена е през 1912 г., много по-късно от периода, към който се отнася архитектурният и археологически резерват „Античен и Средновековен град Пауталия – Велбъжд“.
Решението на Кюстендилския окръжен съд подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София в двуседмичен срок от съобщаването му.
Сградата е недвижим имот – частна общинска собственост, представляващ двуетажна масивна сграда с предназначение: сграда за битови услуги, със застроена площ 1394 кв.м, ведно с прилежащото към сградата хидросъоръжение за обслужване на експлоатацията на сградата по предназначение, като целият комплекст е с площ 6541 дка.
Преди 10 години в Кюстендил бяха организирани серия от граждански протести против продажбата на банята. През 2015 година имаше опити за продажба на имота, но Върховният административен съд отмени решението на Общинския съвет за продажбата, като постанови, че сградата има културно-историческа стойност и не може да бъде третирана като обикновен недвижим имот. Споровете бяха свързани с това дали Чифте баня е част от архитектурния и археологически резерват.
Чифте баня е обществена баня в централната част на град Кюстендил, построена върху основите на късносредновековна турска баня. Първоначалната турска баня е построена през 1489 г. върху основите на Пауталийския асклепион. През 1910 г. късносредновековната Чифте хамам е частично разрушена и върху основите ѝ е изградена нова, модерна градска баня, със самобитна архитектура. Сега сградата е на два етажа и се състои от две отделения – мъжко и женско, всяко от които има по три басейна. Банята се захранва с топла минерална вода.