Около 270 от 1400-те ръководители на полети във Франция участват в стачката, обхванала вчерашния и днешния ден, предава Ройтерс, като се позовава на информация от летищните власти. По данни на властите една четвърт от полетите до и от Париж са отменени. В Ница е отменен всеки втори полет. Марсилия, Лион и Монпелие също са засегнати.
Стачката на френските авиодиспечери доведе до отмяната на над 1500 полета в двата дни, което засегна близо 300 000 пътници, се казва в изявление на европейската браншова организация „Еърлайнс фор Юръп“ (Airlines for Europe – A4E), обединяваща авиопревозвачи, сред които „Ер Франс – Ка Ел Ем“ (Air France – KLM), „Луфтханза“ (Lufthansa), „изиДжет“ (easyJet) и „Райънеър“ (Ryanair). „Еърлайнс фор Юръп“ категорично осъжда стачката на френските авиодиспечери, която се провежда днес и утре“, се казва в съобщението.
Стачката бе обявена от два синдиката на ръководителите на полети, които настояват за по-добри условия на труд. Френските авиокомпании определиха действията като неприемливи, тъй като те нарушават плановете за почивка на хиляди хора.
„Десетки хиляди пътници във Франция и в цяла Европа не могат да се възползват от лятната си почивка, тъй като френските ръководители на полети напускат работа по време на един от най-натоварените периоди за пътуване през лятото“, допълва асоциацията.
Във вторник делегираният министър на транспорта на Франция Филип Табаро заяви, че е „решен да отстоява позицията си“ срещу исканията на профсъюзите на авиодиспечерите и определи исканията им като „неприемливи“.
След сериозния инцидент на летището в Бордо в края на 2022 г., когато два самолета едва не се сблъскаха, в момента се провежда реформа за въвеждане на система за отчитане на работното време на авиодиспечерите при встъпването им в длъжност, посочва АФП.
Вторият най-голям синдикат на аеронавигационните инженери (UNSA – ICNA), в който участват 17 на сто от работещите в сектора, призова за стачка днес и утре, протестирайки срещу реформата. Профсъюзът осъди и „трайния недостиг на персонал, който е причина за закъсненията през по-голямата част от лятото“, остарялото оборудване и „токсичното управление, което е несъвместимо с изискванията за безопасност и сигурност“.
Третият по големина синдикат – (USAC-CGT), в който членуват 16 на сто от работещите, също се присъедини към стачката.
Националният синдикат на авиодиспечерите (SNCTA), който е най-големият в сектора, в който членуват 60 на сто от работещите, заяви пред АФП, че не призовава за стачни действия.