Начало Култура Обсъдиха възможностите за реставрация на възрожденската завеса в концертната зала на шуменското...

Обсъдиха възможностите за реставрация на възрожденската завеса в концертната зала на шуменското НЧ „Добри Войников–1856“

39
Обсъдиха възможностите за реставрация на възрожденската завеса в концертната зала на шуменското НЧ „Добри Войников–1856“

Председателят на Народното читалище „Добри Войников–1856“ в Шумен – Анатоли Стоянов, настоятелството и реставраторът д-р Димчо Радев се събраха за обсъждане на възстановяването на възрожденската завеса на сцената в читалището. Информацията беше предоставена от библиотеката на читалището.

Д-р Радев, с голям опит в областта на консервацията и реставрацията на културни паметници, беше поканен от ръководството на НЧ „Добри Войников – 1856“ с цел запазване и възстановяване на автентичния вид на завесата. Процесът започва с изготвяне на паспорт на произведението, съобразено с българските стандарти за защита на културното наследство. Паспортът ще включва информация за историята на завесата, текущото състояние и плановете за реставрация, както и начините за финансиране на проекта, добавиха от НЧ „Добри Войников–1856“.

Тази театрална завеса е един от най-ценните експонати в България, създаден в края на 19-ти век. С размери почти 7 на 5 метра, платното е богато на символични фигури, цветни мотиви и ангелски образи. Завесата е ценна както от художествена, така и от историческа гледна точка, отбелязаха от читалището в Шумен.

Декорациите и основната завеса са създадени от виенските художници Макс Хагендорф и Водиянски, които работили заедно с местния рисувач Иван Козарев. След месеци на труд и заплащане от 5000 лв., те завършили декорациите и завесата. Сградата била тържествено открита на 8 ноември 1898 година, добавиха от НЧ „Добри Войников-1856“.

През януари НЧ „Добри Войников-1856“ получи средства от Министерството на културата за обновяване на техниката си. Читалището беше финансирано с 49 999,50 лв. за нова озвучителна, осветителна и видео техника в рамките на проект по програмата „Читалища“ на Министерството на културата.

БТА напомня, че читалището стартира проекта „Традициите на дедите – живот в бъдещето“, финансиран от Националния фонд „Култура“. Целта е обновяване на състава на Ансамбъла за народни песни „Панайот Волов“ към шуменското читалище с целеви средства от 13 000 лв.