Димитър Главчев, който изпълнява функциите на премиер, заяви, че ще подпише споразумение за сътрудничество с Украйна само след одобрение от Народното събрание. Той направи това изявление пред български журналисти в Брюксел, където участва във важните срещи между ЕС и Западните Балкани, които се провеждат днес и утре в Европейския съвет.
Ако парламентът подкрепи идеята, аз ще подписвам. Това е смисълът на писмото, което изпратих днес – считам, че е правилно служебното, а и редовно правителство да консултира народните представители преди да предприеме действия. Не се притеснявам за споразумението, тъй като то не е юридически обвързващо и е политическо изявление, което не изисква ратификация от Народното събрание. Единственото ми безпокойство е дългата му продължителност за 10 години, поясни Главчев.
Имаме отлична комуникация с украинската страна, те разбират ситуацията. Ако парламентът не реагира, споразумението няма да бъде подписано, допълни той. Главчев сподели, че до момента шест държави от ЕС не са подписали същото споразумение. То е политическо изявление без правни последици, което винаги може да бъде оттеглено от следващото правителство, според него. Направена е осезателна грешка, ако подписването се остави за следващото правителство.
Текущото служебно правителство подписа дългосрочен договор и в момента работим за решаване на проблемите, каза Главчев.
По повод разговора си с председателя на Европейския съвет Антониу Коща по-рано тази седмица, премиерът уточни, че разговаряха за много въпроси, включително за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани. Подчерта, че нашите усилия за подпомагане на разширяването към тези държави са ясни и важно е условията да бъдат спазвани. Специално за Северна Македония, условията са ясни – имаме компромис в резултат от 2022 г., компромис, който беше одобрен от всички страни на ЕС и Северна Македония. Не виждам причина за преговори, нашата позиция остава непроменена, заключи Главчев.