Година след въвеждането на новата организация на движение около Националния дворец на културата (НДК) – по бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Ген. М. Д. Скобелев“, бул. „Витоша“ и ул. „Проф. Фритьоф Нансен“ граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната организация на движение.
С плакати с надписи „Премахнете незаконното“, „Съдът реши „Незаконно е! Терзиев, спазвай обещанията си“, „Беззаконието по пътищата и корупцията в институциите убиват бъдещето на България“, „Фритьоф Нансен еднопосочен“, „Ние също имаме права като всички живущи в София!“, „Кой ще носи отговорност за този експеримент?“, „Центърът на София не е място за скъпи експеримент, а е нашият дом“ протестиращите се събраха на кръстовището на бул. „Патриарх Евтимий“ и ул. „Проф. Фритьоф Нансен“ и затвориха временно едната лента от пътното платно.
Искрено се надяваме след вчерашното напускане на „Спаси София“ на коалицията в Столичния общински съвет да бъдем чути, да загърбим всичко минало, да подадем ръка на кмета Терзиев и да търсим компромис за тази реорганизация, която се случи преди година точно по великденските празници, каза за БТА Венцислав Банчев, който е един от организаторите на протеста.
Компромисът за нас е премахването на поне едната велоалея на бул. „Патриарх Евтимий“ и намиране на решение за бус лентата, защото тя също е част от проблема. Получават се „адски“ задръствания, които тровят не само живущите в района, тровят нервите на цяла София, продължи Банчев.
Той алармира и за друг проблем на пътя. След частичното ремонтиране на мястото за велоалеите в асфалта всичко стана „на вълни“, буквално целият бул. „Патриарх Евтимий“ е за основен ремонт, коментира Венцислав Банчев.
Не знаем с каква настилка е направен ремонтът, но за една година, още първите два месеца всичко стана буквално „вълнообразно“, целият асфалт се нагъна особено в зоната, където се движи градският транспорт, посочи още Банчев.
Една година се навършва от незаконосъобразната реорганизация на движението, коментира за БТА Крум Миланов – жител от района на бул. „Патриарх Евтимий“ и адвокат, който е участвал в някои дела по казуса за реорганизация на движение около НДК. Казвам незаконосъобразна, тъй като Административен съд София град, след това Върховен административен съд на касационна станция потвърдиха, че фактическите действия, които са изпълнени тук на тези места – бул. „Витоша“, бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Скобелев“ и ул. „Фритьоф Нансен“, не отговарят нито на закон, нито на акт. Постановиха спиране на действията. И според нас, не и според управляващите, се подразбира, че трябва да се възстанови това, което е законно – постоянната организация на движението, която беше преди април 2024 г., заяви той.
На 2 юни има последно заседание по едно друго дело срещу заповедите за организирането на тези действия. Засега Административен съд ги провъзгласи за нищожни, ще видим след юни какво ще каже Върховният административен съд по въпроса, каза още Крум Миланов.
Реорганизацията е свързана с едно безумие на „Спаси София“, което кметът Терзиев подкрепи и твърдо застана зад тях, като каза, че поема цялата отговорност. Сега те го зарязаха, коментира за БТА Петрослав Геренски, който живее в района. Той посочи, че продължават да протестират вече цяла година с идеята някой да им обърне внимание от някоя институция.
През това време никой общински съветник не застана зад нас докрай. Това, което в момента е различно е позицията на „Спаси София“ и ние сме готови с кмета Терзиев да седнем на една маса и да видим какво можем да направим в името на добруването на този прекрасен град, каза още Геренски.
През тази една година спечелихме няколко битки в съда. Но основната битка е нашите деца да могат да пресичат булеварда безопасно, велосипедистите да могат да пресичат булеварда без да има конфликтни ситуации с водачите на автомобили и искаме законна организация на движението, коментира за БТА Емануела Стомонякова, присъстваща на протеста.