Начало Свят ОБНОВЕНА ...

ОБНОВЕНА Администрацията на Тръмп обяви осем латиноамерикански престъпни групи и наркокартелa за чуждестранни терористични организации

29
ОБНОВЕНА
                                                                                                Администрацията на Тръмп обяви осем латиноамерикански престъпни групи и наркокартелa за чуждестранни терористични организации

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви осем престъпни организации от Латинска Америка за чуждестранни терористични групи, като това увеличава натиска върху наркокартелите, които действат в Съединените щати, и техните съюзници, съобщава Асошиейтед прес.

Според указа на Тръмп, който ще бъде обявен утре, са включени транснационалната кримигана „Трен де Арагуа“ от Венецуела, мексиканският наркокартел „Синалоа“, както и МС-13 от Ел Салвадор и други.

Президентът Тръмп е направил охраната на границата между САЩ и Мексико един от главните си приоритети, като е обещал масови депортации, разполагане на активни военни по границата и споразумения с различни държави за прием на повече мигранти. Указът ще бъде официално публикуван утре във Федералния регистър.

Терминът „чуждестранна терористична организация“ е нещо необичайно, тъй като обикновено се използва за определяне на терористични групи като „Ал Каида“ и „Ислямска държава“, които ползват насилие за постигане на политически цели, а не за организации, които имат финансови интереси, като латиноамериканските наркотрафиканти.

Администрацията на Тръмп твърди, че транснационалната природа на тези групи, включително трафик на наркотици и нелегалното преминаване на мигранти, което често се съпровожда с насилие, оправдава тяхното обявяване за терористи.

Критиците на такова решение го считат за прекалено обширно и строго, което може да застраши отношенията с Латинска Америка и да окаже влияние върху търговията. Бизнесите и финансовите институции биха могли да се сблъскат с правни последици, ако ненамерено или умишлено имат връзки с наркокартелите, които вече са проникнали в икономиката на Мексико и контролират не само трафика на наркотици, но и търговията с авокадо, посочва АП.

Групите за правна помощ подчертават, че предишни обявления от страна на американски организации за чуждестранни терористични групи са създали значителни проблеми при вноса на стоки, тъй като транспортните компании се страхуват от възможни правни последици, ако бъдат обвинени в подпомагането на тероризма.

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум, от своя страна, заяви, че полетите на американски дронове над Мексико са част от сътрудничеството между двата правителства. Тя подчерта, че тези операции са действали в продължение на години и са били координирани.

Шейнбаум допълни, че се разглежда правната рамка на международните агенции, които работят в областта на престъпността в Мексико. Тези коментари бяха направени в контекста на напрегнатите дипломатически отношения с Вашингтон след изявлението на Тръмп за обявяването на мексиканските наркокартели за терористични организации, като част от усилията му за намаляване на проникването на фентанил в САЩ, информира Ройтерс.

Американски официален представител уточни, че полетите с дронове са извършвани със съгласието на мексиканското правителство и не са въоръжени. Целта им е да идентифицират лаборатории за фентанил, добави той.