Три въздушни катастрофи – две със самолети и една с хеликоптер, в рамките на две денонощия във втората половина на миналата седмица в източната част на САЩ доведоха до смъртта на общо 15 души.
Първо туристически хеликоптер с шестима души на борда, от които три деца, се разби в река Хъдсън, на границата между щатите Ню Йорк и Ню Джърси, на 10 април. Всички загинаха, информираха световните агенции.
На следващия ден едномоторен самолет катастрофира в южната част на щата Флорида, в близост до голяма междущатска магистрала, като жертвите са три, съобщи Асошиейтед прес.
Самолет с 6 души се разби в поле в северната част на щата Ню Йорк, на 12 април, като АП информира, че всички, които са били на борда, се смятат за мъртви.
На 10 април имаше и инцидент на летище „Роналд Рейгън“ в столицата на САЩ – Вашингтон. Върхът на крилото на самолет на „Американ Еърлайнс“ удари крило на друг самолет на същата авиокомпания на писта за рулиране, предаде Асошиейтед прес.
Макар и за щастие да нямаше пострадали, този конкретен инцидент, наред с трите фатални случая за два дни, възкреси спомена от катастрофата на 29 януари тази година, довела до смъртта на 67 души.
Тогава самолет на същата компания – „Американ Еърлайнс“, се сблъска над река Потомак във Вашингтон с военен хеликоптер „Блек Хок“ при захождане за кацане на летище „Роналд Рейгън“. От реката бяха извадени телата на всички пътници на борда на самолета, на членовете на екипажа и на тримата военнослужещи в хеликоптера.
Американските сенатори от Демократическата партия Марк Уорнър и Тим Кейн излязоха с изявление след инцидента със сблъскването на два самолета на писта на „Роналд Рейгън“ на 10 април, обръщайки внимание на действията на правителството на президента републиканец Доналд Тръмп, съобщи „Фокс Нюз“.
„Слава Богу, че този път никой не е пострадал. Нуждаем се от пълно разследване на този инцидент възможно най-скоро. Заявявали сме това неведнъж и мразим да го казваме пак и пак: когато самолети излитат и кацат във всяка минута от деня, а финансирането на ФАА (Федералната авиационна администрация, или гражданската авиация на САЩ – бел. ред.) е намалено, ръководители на полети биват уволнявани, а персоналът е разреден, за да покрие графика, идват грешките. Пътниците заслужават да действаме“, се казва в изявлението.
Във връзка с разбилия се хеликоптер в река Хъдсън Ройтерс припомня, че безопасността на хеликоптерите беше тема на дискусия в Конгреса на САЩ след катастрофата над река Потомак на 29 януари. Тогава гражданската авиация на САЩ ограничи за постоянно движението на хеликоптери в близост до летище „Роналд Рейгън“ и преразгледа правилата за летене с хеликоптер в района на други големи летища в САЩ.
„Разходката с хеликоптер е част от обичайната туристическа атракция да се види градът от високо, но тук говорим за трагедия“, заяви кметът на Ню Йорк Ерик Адамс, цитиран от АП.
Рожден ден се превръща в трагедия
Семейството на изпълнителния директор на испанския филиал на германския концерн „Сименс“ (Siemens) Агустин Ескобар се подготвяло да отпразнува деветия рожден ден на едно от децата си, когато туристическият хеликоптер, в който са се намирали, е паднал в река Хъдсън, между щатите Ню Йорк и Ню Джърси, убивайки всичките шест души на борда, съобщи Ройтерс.
Националният съвет по безопасност на транспорта ((National Transportation Safety Board/NTSB)) започна разследване на катастрофата. В разследващия екип са включени 10 следователи, обяви директорката на съвета Дженифър Хоуменди, цитирана от Ройтерс. „Не изключваме нито една версия“, посочи тя.
Туристическият хеликоптер падна с носа надолу в река Хъдсън следобед на 10 април. Семейството на испанеца от град Барселона Ескобар е имало три деца. Той е ръководил и влаковия транспорт на базираната в Германия технологична компания, казаха от пресслужбата ѝ за Ройтерс.
Хоуменди информира, че пилотът е имал общо 788 летателни часа до края на март. Тя добави, че водолазните екипи са издирвали в река Хъдсън компоненти на „разпадналия се във въздуха“ според очевидци хеликоптер, сред които главния ротор и опашната конструкция.
Видеозапис на катастрофата показва голям обект, падащ в Хъдсън, последван секунди по-късно от предмет, изглеждащ като перка на хеликоптер. Над водната повърхност е стърчала част, приличаща на колесник.
Хеликоптерът „Бел 206“ е на компанията „Ню Йорк Хеликоптър Турс“. Той е излетял за обиколка над град Ню Йорк около 15 ч. (22 ч. бълг. вр.) от хеликоптерна площадка в центъра на града. Отправил се е на север през река Хъдсън, уточни за Ройтерс полицейският комисар от управлението в Ню Йорк – Джесика Тиш. После е завил на юг, като стигнал до моста „Джордж Вашингтон“ и се разбил минути по-късно, потъвайки в близост до Долен Манхатън около 15:15 ч., точно до брега на град Джърси, щата Ню Джърси.
Водолази извадиха от водата телата на жертвите – пилота, още двама възрастни и три деца. Четирима от тях бяха обявени за мъртви на място, докато други двама бяха откарани в районни болници, където починаха, пояснява Ройтерс.
Въздушното пространство около Манхатън е наситено с хеликоптери, предлагащи на туристите гледка от птичи поглед към забележителностите. Услугата се представя от най-малко 20 туроператори, изброени на уебсайта „Виейтър“ (Viator), отбелязва Ройтерс.
Един човек оцелява на земята в Южна Флорида
Един човек е оцелял при катастрофата на едномоторен самолет в южната част на щата Флорида на 11 април, информираха световните агенция. Мястото на инцидента е в близост до голяма междущатска магистрала, като при падането си машината е избутала автомобил върху железопътни релси, казаха властите за АП.
Заместник-началникът на спасителната служба на град Бока Ратон – Майкъл Ласал, посочи, че при катастрофата, в която са загинали и тримата души на борда, от самолета се е вдигнало огромно огнено кълбо при удара му в земята.
Ранен е човекът, който е бил зад волана на ударения автомобил. Няколко пътни участъка близо до летището на Бока Ратон, в района на междущатската магистрала 95, бяха затворени.
Гражданската авиация на САЩ информира, е моделът на самолета е „Чесна 310“. Той се е забил в земята около 10:20 ч. сутринта (17:20 ч. бълг. време).
Един от свидетелите – 31-годишният Джош Орсино, каза за АП, че бил спрял на червен светофар на близкия надлез, когато чул силна експлозия и видял огромна огнена топка да идва към него. „Просто седях там и гледах как палмите започват да се запалват една след друга“, каза Орсино.
„С дълбока скръб потвърждаваме информацията за самолетна катастрофа. Молим за търпение и почит към семействата на жертвите“, заяви кметът на Бока Ратон – Скот Сингър, пред АП.
Останките от самолета бяха отнесени в център на спасителната служба в град Джаксънвил. Националният съвет за безопасност на транспорта ще публикува предварителен доклад след 30 дни, а до разпространението на окончателният доклад с вероятната причина може да минат 2 години.
Звезда на женския футбол остава завинаги в полето
И шестимата на борда на забилия се в кално поле в щата Ню Йорк на 12 април частен самолет бяха обявени за предполагаемо мъртви, съобщи АП.
Инцидентът с двумоторния самолет „Мицубиши Ми Ю-2Б“ (Mitsubishi MU-2B) е станал по обяд в събота до град Копейк, щата Ню Йорк, на около 50 километра от местоназначението си на летището на окръг Колумбия, уточни агенцията. Жаклин Салваторе, заемаща длъжността на заместник-шерифът на окръг Колумбия, потвърди пред АП в събота, че катастрофата е била фатална. От Националния съвет за безопасност на транспорта назначиха разследващ екип и тук.
Сред шестте жертви е бивша водеща състезателка в колежански футбол на САЩ, информира „Скай нюз“. Карена Гроф е играла за Масачузетския технологичен институт, като е обявена за жена на годината за 2022-ра от университетската спортна асоциация на САЩ Ен Си Ей Ей (NCAA). На борда е било семейството й – приятелят ѝ Джеймс Санторо, баща ѝ Майкъл Гроф, невролог, майка ѝ Джой Сайни, урогинеколог, и брат й, Джаред, както и приятелката му Алексия Дуарте.
„Светът загуби много добри хора, които щяха да направят много добри неща за света, ако имаха тази възможност. Всички сме съкрушени“, каза бащата на Джеймс Санторо – Джон, цитиран от „Скай нюз“.
Шестима конгресмени в самолет с откършено крило
Самолетът, който е трябвало да излети за Чарлстън, щата Южна Каролина, на 10 април, закачи с едно от крилата си при рулиране на „Роналд Рейгън“ крило на машина, подготвяна се полет за Ню Йорк малко преди 13 ч. местно време (20 ч. бълг. вр.), обяви управлението на гражданската авиация на САЩ – Федералната авиационна администрация, разследваща случая.
На борда на ударения самолет са се намирали шестима конгресмени, съобщи в. „Ню Йорк таймс“ – Грейс Менг и колегите ѝ Ник Лалота, Грегъри Мийкс, Адриано Еспайлат, Ричи Торес и Джош Готиймър,
Менг, която е от Демократическата партия, е избрана от 6-и нюйоркски район. Нейните съпартийци Мийкс, Торес и Еспайлат – първият американски конгресмен от доминикански произход, представляват също Ню Йорк. Друг демократ – Готиймър, е от 5-и избирателен район на щата Ню Джърси.
Лалота е от управляващата Републиканска партия и представя Първи избирателен район на град Ню Йорк в Камарата на представителите (долната камара на американския парламент).
„Да служиш в Конгреса върви с преживявания, каквито има веднъж в живота (…) като това точно сега. Докато самолетът ни чакаше на писта на летището във Вашингтон, друг самолет току-що удари нашето крило. Отправяме се към изхода, за щастие всички са добре“, написа по време на инцидента в социалната мрежа „Екс“ Лалота.
Общо 151 души са били в двата самолета. Осемдесет пасажери е трябвало да пътуват за Чарлстън, а 71 – за Ню Йорк, информираха от компанията „Американ Еърлайнс“, цитирани от АП. Компанията каза в официално изявление, че щетите са ограничени до едно крило на всеки от самолетите. В прессъобщението се казва, че и двата самолета са бъдат изведени от експлоатация за щателен технически преглед.