Начало Новини ОБЗОР ...

ОБЗОР Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 30 процента мита върху вноса от ЕС от 1 август, европейски лидери призоваха за единство и продължаване на преговорите

34
ОБЗОР
                                                                                                Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 30 процента мита върху вноса от ЕС от 1 август, европейски лидери призоваха за единство и продължаване на преговорите

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви днес въвеждането на 30 на сто мита върху внос от Европейския съюз от 1 август. Съобщението бе последвано от реакции на редица европейски лидери, които призоваха за единен и твърд отговор, но и за съсредоточаване върху възможността за допълнителни преговори със Вашингтон.

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща определи тарифите като „данъци, които подхранват инфлацията, създават несигурност и възпрепятстват икономическия растеж“. Той подчерта, че „ЕС остава твърд, единен и готов да защитава интересите си“, като същевременно изрази подкрепа за постигане на „справедливо споразумение със САЩ“.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че мита от такъв мащаб биха „разстроили ключови трансатлантически вериги на доставки“ и подчерта, че „малко икономики в света могат да се сравняват с отвореността и ангажимента на ЕС към честна търговия“. Тя заяви, че ЕС е готов да предприеме „пропорционални контрамерки, ако се наложи“, но остава съсредоточен върху преговорен подход.

Холандският премиер Дик Схооф определи решението на САЩ като „обезпокоително“ и подчерта, че това не е правилната посока. Той заяви, че Европейската комисия може да разчита на пълната подкрепа на Нидерландия в стремежа към взаимноизгодно решение.

Министърът на външните работи и търговията на Ирландия Саймън Харис също призова към сдържаност, заявявайки, че „няма необходимост от ескалация или допълнително увеличаване на митата“. По думите му ЕС ще остане „единен и фокусиран“, докато преговорите продължават.

Италианското правителство изрази пълна подкрепа за усилията на Европейската комисия и подчерта, че е „ключово вниманието да остане върху преговорите“, тъй като „допълнителна поляризация би затруднила постигането на сделка“. Рим заяви увереност, че е възможно да се постигне „справедливо споразумение“ със САЩ.