Начало Пари ОБЗОР ...

ОБЗОР Правителството ще предложи мерки по отношение на цените на храните и в защита на българските производители

24
ОБЗОР
                                                                                                Правителството ще предложи мерки по отношение на цените на храните и в защита на българските производители

Правителството планира да въведе нови законови инициативи, които да стабилизират цените на хранителните стоки и да подобрят защитата на българските производители. Предложенията няма да включват ограничения на цените или максимални надценки, а ще се съсредоточат върху регулирането на нелоялните практики в доставките.

Тази информация беше обявена след проведеното днес спешно заседание на Министерския съвет, организирано от премиера Росен Желязков. Присъстваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката Петър Дилов, председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, ръководителят на Държавната комисия по стоковите борси Владимир Иванов, представител на НАП и вицепремиерът Томислав Дончев. Срещата беше свикана след бойкота на някои потребители срещу големите търговски вериги, проведен по-рано през седмицата.

В последно време се увеличават несправедливите и нелоялни търговски практики в агро-хранителния сектор, което довежда до растеж на цените за крайните потребители, но в същото време намалява приходите на производителите, поясни Росен Желязков пред журналистите след срещата. Според него, целта на държавната намеса е да се постигне равновесие между участниците и да се осигури справедлива цена за крайния клиент.

Дискутираха се и законодателни промени, насочени към намаляване на веригата на доставките.

Необходимо е местният производител да има директен достъп до своите клиенти, съвместно с общинските органи. През последните три десетилетия се разработи инфраструктура, която дава преимущество на веригите. „Тук става въпрос за вертикално координирани практики“, коментира Желязков.

Той добави, че ще наблюдават финансовата дисциплина на всички участници в агро-хранителния сектор, включително контрола върху доставките от трети страни или в рамките на Общността.

Предстои анализ на НАП относно търговските вериги – какъв брой посредници участват и какви надценки прилагат, посочи Желязков.

Други разглеждани възможности включват предотвратяване на отложени плащания, едностранни стимули и такси, които оказват отрицателно въздействие върху цените.

Министър Георги Тахов обяви след срещата, че на базата на предложението на премиера ще бъде изготвен законопроект, който да регулира отношенията в хранителната верига от производители до търговия на дребно. Целта е да се осигури защита за производителите, което ще бъде ползотворно и за крайните клиенти.

„Считаме, че тази регулация ще помогне за нормализиране на пазара, а основната цел е да се гарантират честни и адекватни доходи за земеделските производители. В момента има дисбаланс, и с новия законопроект ще се стремим да осигурим допълнителна защита и противодействие на нелоялните практики“, заяви Тахов.

Тахов добави, че намерението на министерството е да създаде законопроект, който да регулира търговските отношения в агро-хранителната верига, вместо да се въвеждат изкуствени ограничения или тавани на цените.

Работата по законопроекта започва на понеделник, 17 февруари, обявиха от пресцентъра на министерството на земеделието.

След спешното заседание, министърът на финансите Теменужка Петкова представи статистически данни за оборотите на големите търговски вериги в България.

Според данните от техните фискални устройства, общият оборот на 13 февруари е намалял с 28,8% спрямо предишния ден. Това представлява намаление от 7,9 милиона лева на дневна база, след като оборотът на 12 февруари е бил 27,3 милиона лева, а на 13 февруари – 19,4 милиона лева.

На 13 февруари в България се проведе бойкот на големите търговски вериги, като протест срещу високите цени. Инициативата, организирана от няколко граждански сдружения, е планирана отново за 20 февруари, обявиха организаторите вчера.

При новия бойкот, организаторите призовават потребителите да пазаруват основно от малки квартални магазини и, ако е възможно, да предпочитат български стоки в подкрепа на местния бизнес и производители.