Начало Новини ОБЗОР ...

ОБЗОР Националистическите партии в Румъния поискаха оставката на министъра на вътрешните работи с обвинения в "политическа полиция"

29
ОБЗОР
                                                                                                Три жени и 11 мъже влизат в президентската надпревара в Румъния; предизборната кампания започва днес

Националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (Alianța pentru Unirea Românilor – AUR), която е втората парламентарна сила, поиска оставката на министъра на вътрешните работи Каталин Предою заради „липса на доверие в държавните институции“ и състоянието на румънската демокрация.

Партия AUR озаглави предложението си за вот на недоверие на министъра „От демокрация към хибриден режим: Румъния под игото на политическата полиция, въведена от министър Предою“, информира агенция Аджерпрес.

„Днес сме изправени пред една болезнена реалност: румънската демокрация е по-крехка от всякога. Последиците вече са видими и болезнени за румънците“, изтъкват вносителите на предложението и дават пример със замразяването на процеса за отпадане на визите за САЩ и понижаването на статута на Румъния до „хибриден режим“ в „Индекса на демокрацията“, който се изготвя ежегодно от групата „Икономист“.

Според партия AUR това са „ясни сигнали, че международните институции вече не се доверяват на върховенството на закона в Румъния“. 

„(…) Позорно е, че страната ни се превърна в единствената държава членка на ЕС, която вече не се класифицира като демократична, а беше понижена до статута на „хибриден режим“ според глобалната класация на „Икономист интелиджънс юнит“ (Economist Intelligence Unit), пишат вносителите на предложението и отбелязват, че тази ситуация е „пряк резултат от политиките, насърчавани от Министерството на вътрешните работи под ръководството на г-н Каталин Предою“.

Предложението за вот на недоверие бе обсъдено днес в долната камара на парламента в присъствието на министъра, който определи обвиненията като „абсурдни“, съобщава Аджерпрес. Голяма част от критиките се отнасяха до въпроси, свързани с анулираните президентски избори и мерките, които предприемат властите срещу Калин Джорджеску – победителя от анулирания първи тур и неговите привърженици.

Джорджеску е бивш член на Алианса за обединение на румънците, като партията продължава активно да го подкрепя, въпреки че той не бе допуснат от Конституционния съд до участие в повторението на президентските избори през май.

Партията на младите хора (Partidul Oamenilor Tineri – POT), която влезе за първи път в парламента на изборите миналия декември благодарение на заявената подкрепа за Джорджеску, също се включи активно в дебата и обвиненията по адрес на министъра на вътрешните работи.

Лидерката на партия РОТ Анамария Гаврила, която също е бивш член на Алианс за обединение на румънците, предизвика скандал в пленарната зала, като крещеше и прекъсваше отговорите на министър Предою, информират румънските медии. Председателстващият заседанието Чиприан Шербан прекъсна за кратко заседанието и в крайна сметка отне думата на Гаврила, която отказваше да се съобразява с правилника на Камарата на депутатите.

Към вътрешния министър бяха отправени серия критики във връзка с разследванията срещу привърженици на Калин Джорджеску. Министърът нарече „абсурдни“ твърденията, че фабрикува дела и че е превърнал румънската полиция в „политическа полиция“. Предою отбеляза, че „Румъния има нужда от стабилност, от отговорни решения и от култура на истината, а не от манипулативни кампании и политика от типа „спектакъл“.

Депутатът от партия AUR Дан Танаса заяви в пленарната зала, че „Румъния е на дрейф“ и че в страната няма демокрация, съобщава Аджерпрес.

„(…) Изборите са отменени, опозицията е преследвана, протестиращите са изкарвани от домовете им като по времето на Секуритате (комунистическата тайна полиция – б.ред.), обикновени граждани са отвеждани със заповед за арест заради публикации във Фейсбук. Тук не става дума за терористи или организирани престъпни мрежи. Става дума за обикновени хора, които публикуват мнения в социалните мрежи“, заяви Дан Танаса, цитиран от Аджерпрес. 

Според него и представителите на партия AUR, виновен за това положение е министърът на вътрешните работи Каталин Предою и институциите под негово ръководство.

„Вместо румънската полиция да се занимава с престъпните кланове, с трафика на дрога, с контрабандата, със сигурността на гражданите, тя се занимава с привържениците на опозицията“, заяви депутатът от националистическата партия.

Депутатката от партия РОТ Габриела Порумбою заяви, че привържениците на Калин Джорджеску са „преследвани“ ежедневно от „мафиотската политическа система“.

„Както виждате, не изглеждам нито като фашист, нито като легионер и не съм екстремист, уверявам ви (…) Както поддръжниците на г-н Калин Джорджеску, така и членовете на РОТ, са преследвани всеки ден с оръжията, с които разполага тази мафиотска политическа система“, заяви депутатката, цитирана от Аджерпрес.

„Да, това е политическа милиция, когато влизате при семейства и деца в 6 часа сутринта. Да, това е политическа милиция, когато унижаваш невинен гражданин пред медиите, и да, това е политическа мафиотска система, когато отменяш избори и след това преследваш хората, за да изфабрикуваш доказателства“, заяви Порумбою по време на дебатите.

Депутатът Силвиу Векслер, който е представител на еврейската общност, обърна внимание по време на дебатите, че сред хората, отведени от полицията за разпити, е имало такива, които са призовавали за екзекуция на членовете на еврейската общност в Румъния.

Векслер призова да се прави разграничение между Чуждестранния легион на Франция и легионерското движение в Румъния и посочи, че „бившият кандидат за президент Калин Джорджеску е бил издигнат и подкрепен от симпатизанти на неолегионерски движения“ в страната.

„Говорите за хора, които са били задържани или арестувани в рамките на тези съдебни производства от румънската полиция. Един от тези хора, предполагам, че говорите и за него, е бил арестуван за подстрекателство към екзекуция на членовете на еврейската общност в Румъния“, заяви Силвиу Векслер и допълни, че въпросното лице е „един от най-пламенните поддръжници на същия кандидат“. 

Векслер каза, че Калин Джорджеску, както и някои депутати, присъстващи в залата, смятат маршал Йон Антонеску (диктатор на Румъния по време на Втората световна война – б.ред.) за национален герой и твърдят, че легионерското движение в Румъния е „движение за национално възраждане“, а извършителите на Холокоста в Румъния са „национални герои“.

Депутатът от еврейската общност припомни на „онези, които не знаят“, че „легионерското движение е било паравоенна и престъпна, терористична, фашистка и антисемитска организация, която се характеризира с едно: жестокости, нечовешки действия и преследване“.

„Мистично-религиозният и антисемитски делириум на някои политици не може да промени историческите факти и реалността“, подчерта Силвиу Векслер, цитиран от Аджерпрес.

Предложението за вот на недоверие на министъра на вътрешните работи бе отхвърлено, като 161 депутати гласуваха „против“, а 138 го подкрепиха.

Опозиционната реформаторска партия „Съюз за спасение на Румъния“ гласува „за“ отстраняване на министъра, като го обвини, че е „изгубил борбата с наркотиците“.

Депутатът от „Съюз за спасение на Румъния“ Йонуц Мощяну обаче критикува вносителите на вота на недоверие, като каза, че „правят в парламента пропаганда в полза на престъпници“.

„Някои нови партии пледират в парламента за няколко престъпници, защото вашият Пешкир е престъпник. Той е нарушил изборните закони. Дал е пари, за да популяризира Калин Джорджеску извън закона“, каза Йонуц Мощяну, визирайки бизнесмена Богдан Пешкир, който бе арестуван по обвинение, че е финансирал незаконно кампанията на Джорджеску в ТикТок.

Депутатът от партия Демократичен съюз на унгарците в Румъния Чома Ботонд отбеляза по време на дебатите, че „за съжаление, омразата, разпространявана от екстремистите, вече има последици“.

„Преди два дни в Клуж млад унгарец беше жестоко пребит от ултраси от университета в Клуж само заради това, че е говорил на унгарски. Може да кажете, че става дума за футболно хулиганство. Не, това не беше просто футболно хулиганство, а престъпление, мотивирано от етническа омраза“, каза депутатът.

„Джорджеску и неговата банда престъпници прославяха хора, които са последователи на легионерската и фашистката идеология. Това е, което направиха Джорджеску и онзи клан, който стоеше зад него, онези престъпници, които вие сега защитавате в парламента“, заяви Чома Ботонд, цитиран от Аджерпрес.