На 22 юли, вторник, канцлерът на Германия Фридрих Мерц и чешкият премиер Петър Фиала проведоха среща в Берлин. Основните теми на разговорите бяха граничният контрол между двете нации, инфраструктурните инициативи, както и въпроси, свързани със сигурността и конфликта в Газа.
Чешката информационна агенция ЧТК акцентира на ключовите моменти от срещата между двамата лидери.
Граничен контрол
Премиерът Фиала подчерта, че разбира необходимостта от граничен контрол от страна на Германия на границата с Чехия. Въпреки това, той настоя, че дългосрочното решение на проблема с нелегалната миграция трябва да се обсъди на европейско ниво.
Чешките власти напомнят, че Германия е започнала проверки на границата от октомври 2023 г., а под управлението на Мерц контролът стана още по-интензивен през май.
„За да постигнем напредък, трябва решение на ниво ЕС“, заяви Фиала, добавяйки, че е от съществено значение да се установи политика за връщане на мигранти и по-ефективно сътрудничество с трети държави.
Мерц отбеляза, че позицията на Фиала показва, че Чехия и Германия имат обща цел – възстановяване на свободата на движение в рамките на ЕС. Той аргументира, че докато ЕС не демонстрира способността си да охранява надеждно външните си граници, контролът върху вътрешните граници ще продължи.
ЧТК напомня, че Германия контролира границата с Австрия от 2015 г. От октомври 2023 г. започнаха проверки на границите с Чехия, Полша и Швейцария, а през септември миналата година – и с Франция, Люксембург, Белгия, Нидерландия и Дания.
Новото германско правителство, което встъпи в длъжност през май, пое ангажимент за по-строга миграционна политика. Министърът на вътрешните работи Александер Добринт разпореди на полицията да връща мигранти, желаещи да кандидатстват за убежище в Германия.
В отговор на германските проверки, Полша наложи граничен контрол на границите си с Германия и Литва на 7 юли. Останалите съседи на Германия не предприеха аналогични мерки, въпреки че са предпазливи към германската политика.
Инфраструктурни проекти
Германското правителство планира да одобри двустранно споразумение с Чехия за изграждането на Крушногорския тунел, част от високоскоростната железопътна линия между Прага и Дрезден. Фиала обяви това на съвместна пресконференция с Мерц.
Споразумението ще включва подробности относно изграждането на тунела, който ще има дължина над 30 км и ще играе важна роля в свързването между Прага и Дрезден. Чехия ще инвестира значителни средства, като 12 км от тунела ще бъдат изградени от нея.
Според ЧТК, Крушногорският тунел ще бъде най-дългият в Централна Европа. По линията ще се движат пътнически и товарни влакове, което ще подобри свързаността с Германия и Западна Европа. Очистването на тунела е планирано за 2039 г., а завършването на железопътната линия за 2045 г.
След одобрение от страните, споразумението ще бъде изпратено за ратификация в парламентите на Германия и Чехия.
Сигурност и чешката инициатива за боеприпаси за Украйна
Мерц изрази благодарност към Чехия за инициативата ѝ да предостави боеприпаси на Украйна, която я подкрепя в конфликта с Русия. Канцлерът акцентира, че двата народа са близки партньори и е от значение да се засили сътрудничеството в сферата на сигурността. Фиала потвърди гледната точка на Мерц, като подчерта, че Германия поема сериозни ангажименти за сигурността на Европа.
Чешките компании проявяват интерес към производството на германски танкове, а двете страни планират съвместна работа по проекти, свързани с дроновете.
Мерц определи чешката инициатива за боеприпаси като „моделна“. ЧТК припомня, че германският външен министър Йохан Вадефул е споменал при последното си посещение в Прага, че Берлин е инвестирал над един милиард евро в тази инициатива.
„Заедно увеличаваме натиска върху Русия“, каза Мерц след срещата.
По инициатива на Чехия, Украйна е получила 1,5 милиона боеприпаса, с доставките, продължаващи и през настоящата година, добавя ЧТК.
Войната в ивицата Газа
Фиала подчерта сходството на позициите на Чехия и Германия относно конфликта в Газа. На пресконференцията Мерц отново призова за примирие и предоставяне на хуманитарна помощ за района. Чешкият премиер отбеляза, че терористичната група „Хамас“ трябва да бъде defeated, за да може палестинският народ да води достоен живот.
Чехия е известна със своята подкрепа за Израел и следи да бъде балансирана в позициите и резолюциите. Фиала акцентира на значението на историческите корени на конфликта и задължението Израел да се придържа към международните норми в действията си в Газа.
Коментар на Фиала за Вишеградската четворка
По време на пресконференцията Фиала сподели гледната си точка относно Вишеградската четворка. Той посочи, че е разумно в текущия контекст да не се провеждат срещи на премиерите на страните членки. Той отбеляза, че позициите на Унгария и Словакия по важни въпроси на политиката и сигурността значително се различават от тези на Чехия и Полша. Въпреки това, Фиала добави, че четирите държави все още си сътрудничат в области от общ интерес, например в енергетиката и борбата с нелегалната миграция.