Начало Новини ОБЗОР ...

ОБЗОР Какво стои зад внезапната поява и също толкова внезапното бягство на Карлес Пучдемон в Каталуния

89
ОБЗОР
                                                                                                Какво стои зад внезапната поява и също толкова внезапното бягство на Карлес Пучдемон в Каталуния

Издирван в Испания за „тежка злоупотреба с обществени средства“, бившият ръководител на каталунското правителство Карлес Пучдемон, който живее в изгнание от седем години, миналия четвъртък се появи за кратко в Барселона, преди да изчезне под носа на местната полиция, пише френското издание „Монд“.

Гласуването на кандидатурата на социалиста Салвадор Иля за ръководител на правителството на автономната област Каталуния на 8 август трябваше да постави началото на връщане към някаква форма на стабилност и институционално помирение на областта с централната власт в Испания след 14 години на просепаратистки правителства в Барселона, коментира вестникът. Въпреки това поводът беше помрачен от организираното от Пучдемон представление. Бившият лидер на регионалното правителство, който е отговорен за противозаконния референдум за независимост от 1 октомври 2017 г., изглеждаше нетърпелив отново да се подиграе на испанското правосъдие, което го преследва вече седем години, посочва „Монд“.

След като пристигна в Барселона под предлог, че ще положи клетва като депутат в регионалния парламент, бившият лидер на Каталуния успя да заблуди полицията, която го чакаше, за да го арестува по силата на обвинения в „тежка злоупотреба с публични средства“, свързани с разходите по организирането на забранения референдум през 2017 година. Той така и не бе открит, въпреки че за задържането му имаше осигурено голямо полицейско присъствие.

Веднага след митинг на партията на Пучдемон, състоял се на един от най-оживените площади в Барселона, каталунската полиция започна операция по издирване и задържане на политика, като организира блокади на пътища в целия град, посочва „Евронюз“. Първоначалните им усилия обаче не се увенчаха с успех. Вместо това, както съобщиха местни медии полицията в крайна сметка арестува един от собствените си служители, за когото се предполага, че е помогнал на Пучдемон да избяга. Това накара различните правоприлагащи органи в Испания да започнат да се сочат с пръст един друг заради колективния си неуспех да задържат политика, отбелязва медията.

Полицията заяви, че Пучдемон „се е възползвал от броя на хората, които са го заобиколили [и] е избягал от мястото с автомобил, който полицията се опитала да спре, но не успяла да го направи“, съобщи „Политико“. Как е възможно Пучдемон – човек, който се превърна в може би най-известният испански политик и за когото е издадена заповед за арест – да изчезне от едно от най-оживените места в Барселона, пита се изданието.

То цитира Матю Дън, бивш служител от британското разузнаване МИ6 с опит в тактиките за отклоняване на вниманието, използвани от шпионите, според когото за Пучдемон би било доста лесно да се изплъзне на властите.

„Хората, работещи във враждебна среда в чужбина, използват различни техники, за да заблудят наблюдаващите ги екипи, като всички те включват измъкване, без наблюдаващите да разберат, че сте наясно, че те са наоколо и възнамерявате да се измъкнете от тях“, обяснява той.

„Ключът е да не действате хаотично: Ако сте в градска среда, ще искате да измислите причини за движенията си, например да се престорите, че пазарувате и да влезете в четири или пет магазина за обувки“, казва Дън. „Ако сте политик, заобиколен от привърженици, тълпата ви осигурява чудесно прикритие, защото е напълно нормално да отидете сред хората, за да ги поздравите – и след това да се изплъзнете от хората, които ви следват, на фона на тази многобройна човешка маса“, добавя експертът.

Приблизително 3500 души, които се събраха, за да чуят речта на Пучдемон в четвъртък сутринта, създадоха „кошмарен“ сценарий за всеки, който се е опитвал да проследи движенията му – казва Дън. „Толкова е лесно да се изплъзнеш на някого, когато наоколо има толкова много хора, особено ако хората, натоварени със задачата да те проследяват, са полицаи, които също така трябва да контролират тълпата и да следят за нарушения на обществения ред“, посочва той.

Като се има предвид, че екипът на Пучдемон е заявил, че политикът ще произнесе реч и след това ще тръгне към каталунския парламент, бившият служител на МИ6 добавя, че полицията, която е следила движенията му, „не е имала реална причина да го постави под специално наблюдение. „Той е добре позната, публична личност, те са знаели къде отива и вероятно са искали да намалят възможността за пряк сблъсък с неговите поддръжници“, обяснява Дън.

Пучдемон очевидно е бил подпомогнат от съпричастен служител на местната полиция, който бе арестуван в четвъртък следобед. Според полицейски служители, цитирани от испанските медии, се предполага, че политикът е избягал с автомобил, собственост на полицая. Втори полицейски служител бе арестуван по-късно вечерта. Полицията обяви, че ще бъдат извършени още арести.

Дън смята, че предвид сложността на обстановката помощта на полицая вероятно е била ключова за бягството на Пучдемон. „Обикновените полицейски сили не са подготвени да проследят някого в такива условия, особено ако този човек може да разчита на вътрешен човек, който знае какво се случва и може да се възползва от възможността да ви помогне да изчезнете“, казва експертът.

Излъчената на живо поява на Пучдемон в Барселона и последвалото му изчезване предизвикаха широкообхватно недоумение в Испания. Консервативната опозиция обвини премиера социалист Педро Санчес, че е допуснал страната да претърпи, по думите на лидера на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо, „поредно непоносимо унижение“.

След като в продължение на часове полицията издирваше изчезналия политик и градът беше блокиран, в социалните мрежи започнаха да се появяват иронични публикации и пародийни видеоклипове, а сатирата не остана незабелязана и от новинарските репортажи, коментира в. „Гардиън“.

„Възможно ли е Карлес Пучдемон да се промъкне в каталунския парламент, облечен като лъв? Вероятно не, но полицията в Барселона не рискува“, написа с ирония журналистът Айтор Ернандес-Моралес в сп. „Политико“ по повод решението на властите да затворят градската зоологическа градина. На фона на слуховете, че Пучдемон е избягал с автомобил, полицията обгради града, като установи блокади на пътищата, за да претърсва багажниците на колите.

Междувременно адвокатът на политика заяви, че избягването на ареста е минало по план „перфектно“ и по-късно обяви, че той успешно е отпътувал за Белгия.

Политическото бъдеще на Пучдемон изглежда безперспективно и партията му едва ли скоро ще успее да се върне на власт, но влиянието му върху подкопаването на доверието в политиците и институциите в Испания може да надживее личните му амбиции, коментира „Гардиън“. Правителството на Санчес вече плаща цената за това, че си осигури подкрепата на партията на Пучдемон, като направи отстъпки на поддръжниците на каталунската независимост, които обаче се оказаха ненадеждни партньори и неотдавна се съюзиха с националната крайна десница по въпросите на миграцията. Поведението на бившия каталунски лидер може да се разглежда като граничещо с комедия, но то има потенциала да подхрани възход на политическата нестабилност в Каталуния и извън нея, заключава „Гардиън“.