Не трябва да се притесняваме, че всички ученици ще изучават „Религия“. Това е становището на българския патриарх и Софийски митрополит Даниил относно внедряването на този предмет в училищата. Въпросът за изучаването на добродетели и религии беше обсъден на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката на 24 април, на която присъства и патриархът.
„Очаквам страстите да утихнат, тъй като концепцията на министерството вече е ясно формулирана и ще бъде публикувана“, добави патриархът. Той уточни, че новият предмет, временно наречен „Добродетели и религия“, ще бъде задължителен, но с три различни профила. В момента вече е одобрена учебна програма и учебници за предмета „Религия и православие“, който се изучава по желание, както и за „Религия и ислям“, а също и трети профил „Етика“ за децата, които не следват конкретна религия, поясни той.
Софийският митрополит акцентира, че няма система от ценности, която да не включва вярата в Бога, добавяйки, че моралните принципи произлизат от Него, тъй като без Него добротата не съществува.
Като пример патриарх Даниил посочи Австрия, където предметът е част от задължителната програма и се изучава конфесионално, като в Малта, Румъния и Германия е установена държавна политика за запознаване на децата с различни религии.
„Наясно съм с предстоящите протести, но те са неоснователни. Не виждам причина за тях. Нищо не ще бъде задължително и против волята на родители и деца. Съществуват примери от Европа, които потвърдили, че предметът е основен компонент на учебната програма. Тези теми съществуват и в момента, одобрени от Министерството на образованието“, подчерта патриархът. Той напомни, че до 1944 г. предметът по вероучение е бил част от задължителната програма, въпреки светския характер на страната.
Ползите от изучаването на този предмет са многобройни. Патриарх Даниил сподели, че 62% от населението се идентифицират като православни. Между тях има хора, които той познава и които активно посещават църквата и водят добродетелен православен живот. Те включват лекари, юристи и преподаватели, уважавани в своите професии. Патриархът зададе въпрос на противниците на предмета: биха ли изключили тези достоп respectable хора от обществото.
Според него вярата насърчава добродетелност, борба с грешките и стремеж към доброто. Отхвърлянето на тези ценности би означавало отказ от добротата в обществото, добави той.
„Очевидно е, че съществуват сили, които се противопоставят на знанието за Бога и добродетелите. Тази ирационална реакция може да бъде определена като каприз. Надявам се, че с Божията помощ концепцията на Министерството на образованието скоро ще бъде обнародвана, за да можем да отговорим на въпросите на заинтересованите“, добави софийският митрополит.