Начало Водещи Някой употреби и АПИ за политически цели

Някой употреби и АПИ за политически цели

59
Васил Терзиев
Васил Терзиев
Снимка: Архив

Кметът на София Васил Терзиев излезе с позиция по повод обвиненията от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) към Столична община за бавене на разрешаването на проблема с поддръжката на Софийския околовръстен път, за риск от въвеждане на винетки там и за натрупани задължения от стотици хиляди лева.

Ето какво публикува той в социалните мрежи:

„За пореден път сме свидетели как държавна институция се използва за политически цели, вместо да решава проблемите на хората.

В позицията на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) са смесени три различни теми, представени по манипулативен начин и всяващи объркване и страх у хората в София.

Какви са фактите:

  • През 2020 г. с решение на Министерския съвет № 127 републиканската пътна мрежа е извадена от обхвата, за който трябва да се плаща винетен стикер. За Софийския околовръстен път не се дължи винетка. Столичната община има сключено споразумение с АПИ за поддръжка на републиканските пътища на територията на общината за 2024 г. и предстои да бъде подписано същото споразумение за следващата година – 2025 г., както се подписва всяка година.
  • Мостът на бул. „България“ и Околовръстен път е собственост на АПИ.
  • Столичната община изпълнява своята част от споразумението с АПИ за поддръжка на републиканската пътна мрежа на територията на общината. В съответствие с това е възложено обследване на мостовото съоръжение на бул. „България“ и Околовръстен път. Обследването, извършено от екип инженери от УАСГ, дава ясни препоръки, че трябва да се направи основен ремонт на съоръжението. Докато АПИ отказва да признае отговорността си за този ремонт, Столична община предприе аварийни действия. Извършва се аварийно подпиране на мостовото съоръжение. Безопасността на хората е основен приоритет и с нея няма да бъде направен компромис. След като бъде осигурена безопасността, ще бъде пуснато и движението.
  • Аварийните дейности станаха възможни, след като главният архитект издаде протокол по чл. 195 и чл. 196 от Закона за устройство на територията, който посочва обекта като авариен и дава възможност на Столичната община да започне работа.

Когато държавата не е на мястото си, Столична община е там, за да решава проблемите.“

Още актуални коментари – четете тук