Начало България Нуждата от директна авиолиния между Пекин и София постави Атанас Зафиров пред...

Нуждата от директна авиолиния между Пекин и София постави Атанас Зафиров пред губернатора на провинция Джъдзян

39
Нуждата от директна авиолиния между Пекин и София постави Атанас Зафиров пред губернатора на провинция Джъдзян

Вицепремиерът Атанас Зафиров проведе разговор с губернатора на провинция Джъдзян, Лиу Дзие, относно необходимостта от пряка авиолиния между Пекин и София, съобщава правителствената пресслужба. И двете страни изразиха намерение да работят за реализацията на тази свързаност.

„В перспектива България има за цел да укрепи партньорството си с Китай в редица ключови области: икономическо сътрудничество, инвестиции, износ, научно-технически, образователни, културни и туристически инициативи. Политическият диалог и регионалната стабилност също играят важна роля за устойчивото развитие в рамките на международните структури и важни стратегически региони за двете нации. Напредъкът в нашите отношения трябва да бъде основан на равноправие и взаимност“, подчерта Зафиров.

По време на срещата бяха обсъдени важни аспекти на търговско-икономическите връзки между България и Китай, като беше изразено удовлетворение от растящия обем на търговията със селскостопански продукти и успешната организация на търговското изложение в Нинбо.

Вицепремиерът Атанас Зафиров, заедно с екипа си, участва в официалното откриване на офис за сътрудничество в селскостопанската област между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), както и на павилион за държави от ЦИЕ.

„Успехът в двустранната търговия между България и Китай не е случаен. Ясно е, че китайските потребители проявяват интерес към българските продукти, като киселото мляко, козметиката и розовите изделия, които служат като добри примери“, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров по време на четвъртото международно изложение „Китай – Централна и Източна Европа“ (ЦИЕ) на 22 май, съгласно правителствената пресслужба.

Вицепремиерът акцентира, че намеренията за разширяване на сътрудничеството обхващат много сфери и включват създаването на нови зелени канали за улесняване на вноса на мостри и стоки в Китай. Той подчерта, че проблемите с митническото освобождаване остават пречка за успешното разпространение на български и ЦИЕ селскостопански стоки в Китай. Зафиров също така акцентира на значението на насърчаването на академичните и научноизследователски партньорства с цел обмен на добри практики и нововъведения.