Парламентът реши, че глобите за пътни нарушения, засечени чрез общинските камери, ще се разпределят равномерно между местната администрация и Фонда за пътна безопасност на МВР. Депутатите окончателно одобриха промените в Закона за движение по пътищата на второ четене.
Така 50% от средствата, получени от глоби и нарушения, установени с автоматизирани системи, собственост на общините, ще бъдат давани на бюджета на съответната община, а средствата ще се използват единствено за подобряване на безопасността на пътищата.
Средствата от глоби и нарушения, установени чрез автоматични технически системи на Министерството на вътрешните работи и общините, освен постъпленията от глоби по Кодекса за застраховането, ще отиват във фонда за безопасността на движението, включително дарения и други приходи, посочени в нормативен акт.
Според новите разпоредби, на кръстовищата в населените места пешеходните пътеки ще обхващат продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение, когато то е с не повече от две пътни ленти, от които не повече от една в посока.
Депутатите уточниха също, че „индивидуално електрическо превозно средство“ (тротинетка – бележка на автора) е транспортно средство с електрически двигател и максимална скорост над 6 km/h, но не по-висока от 25 km/h.
При нарушение на този закон и свързаните с него подзаконови актове, за което не е определено друго наказание, виновниците ще получават глоба от 50 лв., вместо предишната глоба от 20 лв.
НС предвижда също така, че електронни фишове и наказателни постановления, издавани от органите на МВР, могат да бъдат връчвани и от служители, назначени от кметовете на общините, при извършване на административни услуги.
Ако в регистрацията на превозното средство, освен собственика, е посочен и ползвател, той носи отговорност за извършеното нарушение. Собственикът и ползвателят ще понесат наказанието, предвидено за нарушението, ако не декларират на кого е предало управлението на превозното средство, посочват приетите текстове.
Ако собственик или ползвател, вписан в регистрацията, е юридическо лице или едноличен търговец и неговият законен представител не декларира на кого е предоставил управлението, предвиденото наказание се налага на законния представител, решиха депутатите.
В случай, че собственик или ползвател на моторно превозно средство е малолетен, непълнолетен на възраст от 14 до 16 години или под пълно запрещение, родителите, попечителите или настойниците носят отговорност за нарушенията, ако не декларират на кого е било предоставено управлението на превозното средство, предвижда законодателят.
Ако собственик или ползвател на моторно превозно средство е юридическо лице, регистрирано в чужбина, на него ще бъде наложена имуществена санкция в размер на глобата, предвидена за конкретното нарушение.
За нарушения, установени и снимани с автоматизирано технологично средство или система, за които не е предвидено наказание лишаване от право за управление, освен в предвидените случаи, се издава електронен фиш без присъствието на контролен орган. Лице, на което е издаден фишът, има задължението в срок от 14 дни да плати глобата или имуществената санкция, или да подаде писмена декларация с данни за извършителят на нарушението, както и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство в съответната териториална структура на МВР. Декларацията и копието на свидетелството могат да бъдат изпратени електронно през Системата за сигурно електронно връчване в модула на Портала за електронно управление.
Въведените изменения ще влязат в сила един месец след публикуването им в „Държавен вестник“, с изключение на определени разпоредби, които ще влязат в сила в различно време.