Вчера Ройтерс съобщи, като се позова на двама американски представители, че президентът Джо Байдън е позволил на Украйна да обстрелва обекти на територията на Русия с тактически балистични ракети АТАКМС (с обсег от 300 километра).
Правителството на Байдън, от чийто мандат остават два месеца, преди в Белия дом да се завърне победителят на президентските избори в САЩ Доналд Тръмп, „налива масло в огъня“ и цели ескалация на конфликта в Украйна, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.
„Ако такова решение наистина е било формулирано и е било сведено до знанието на киевския режим, тогава, разбира се, това е качествено нов цикъл от напрежение и качествено нова ситуация от гледна точка на участието на Съединените щати в този конфликт“, каза Песков, цитиран от ТАСС.
Върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел одобри решението на Съединените щати да разрешат на Украйна да използва далекобойните ракети, които ѝ доставят, за удари дълбоко в територията на Русия. На влизане на заседанието на министрите на външните работи в Брюксел той подчерта:
„Отново заявявам, че Украйна би трябвало да може да използва оръжията, които й доставяме, не само за да спре стрелата, но и за да порази лъка. Продължавам да вярвам, че трябва да се направи това. И вярвам, че то отново ще се обсъжда“.
Борел е предложил европейски средства, предвидени за правителствени програми в Грузия, да бъдат пренасочени към НПО-та в страната заради съмнения в провеждането на парламентарните избори там:
„Предлагам да спрем подкрепата за важна част от програмите към правителството. Над 100 млн. евро ще бъдат замразени и вместо да бъдат отпуснати на кабинета, ще се насочат към организации от гражданския сектор, за да ги подкрепим в борбата им за честни избори“.
Франция и Великобритания също обявиха, че дават зелена светлина за нанасяне на удари по Руската федерация на Украйна с ракети SCALP/Storm Shadow.
„Няма нищо ново в това“, заяви френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро:
„Чухте какво каза президентът Макрон по-рано тази година съвсем открито – че това е вариант, който ще обмислим – да позволим поразяването на цели, от които руснаците удрят по украинска територия. Така че от наша страна няма нищо ново“.
Съединените щати са взели важно решение по отношение на подкрепата си за противовъздушната отбрана на Украйна, каза германската външна министърка Аналена Бербок, която подчерта, че това не е промяна на стратегията на Запада, предаде Ройтерс.
„Решението от американска страна, като искам да подчертая, че това не е преосмисляне, а засилване на това, което вече е доставено от други партньори, е много важно в този момент“, каза Бербок преди срещата на външните министри на страните членки на ЕС.
Предстои министрите на външните работи на ЕС да дебатират нови санкции срещу Русия, които допълнително да подкопаят възможностите ѝ да води война в Украйна.
Източници: БТА, БНР, Ройтерс