Начало Коментар Новото мнозинство в парламента и какво може да ни сервира то?

Новото мнозинство в парламента и какво може да ни сервира то?

74
Депутатите обсъждат на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване
Снимка: БТА

След като се разпадна управляващото мнозинство между ПП–ДБ и ГЕРБ-СДС, или т.нар. „сглобка“, се оказа, че всички политически сили в парламента са обединени от едно – омразата към Промяната. Слушайки изказванията на различни представители от ИТН, „Възраждане“, БСП, ГЕРБ и ДПС, оставяме с усещането, че те нямат никакви различия по между си, а единственият им проблем е ПП–ДБ, от които реално вече нищо не зависи, а може би и по-рано не зависеше особено много, имайки предвид трайната съвместна работа и действия между ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН.

Публикуваме и някои цитати:

„Как пък един път не можахте да предложите една свястна кандидатура? И това е така, защото нито сте честни, нито сте морални, нито сте пригодни за каквото и да е. Оставка, некадърници.“

Цитат от Тошко Йорданов от ИТН към представители на ПП.

„Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ представляват тежка заплаха за националната сигурност“.

Изказване на председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов по време на брифинг.

„Що са го пратили това момченце да си играе в този кабинет, което е немирно и с играчките не знае какво да прави? Той не знае как да управлява.“

Делян Пеевски за акад. Николай Денков

„Продължавам да вярвам, че „Промяната“ са неподготвени хора, които не могат да се справят, но са жадни за власт.“

Изказване на Делян Добрев от ГЕРБ пред журналисти

Взаимодействието и единомислието, както и менталната и образователна еднаквост между тези партии се виждаше далеч преди падането на правителството на акад. Денков. Много анализатори прогнозираха, че и в това, 46-то НС, ГЕРБ могат спокойно да си направят коалиция с ДПС и тяхно правителство да бъде подкрепено от ИТН и от други желаещи,  каквито определено имаше. Но Бойко Борисов предпочете да иде на избори. Защо предпочете избори пред правителство е въпрос с повишена трудност и вероятно скоро няма да имаме отговор на него.

По силата на новата конституция, обаче, парламентът остава да работи и при служебното правителство. Това е период от около два месеца, което е предостатъчно за един опитен парламент, имащ стабилно мнозинство да сътвори чудеса. И освен че парламентът може да направи редица лобистки поправки в различни закони наблюдателите се питат няколко важни неща:

  • първо – имат ли воля да завършат законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, за да можем да получим и следващия транш от уговорените европейски пари и ще приемат ли необходимите закони, свързани с приемането ни в еврозоната;
  • второ – ще приемат ли новия Закон за съдебната власт, след което реално ще бъде завършена започнатата с промените в конституцията съдебна реформа;
  • трето – ще подмени ли парламента регулаторите, тъй като мандатите им отдавна са изтекли и сега е идеалната възможност ГЕРБ и ДПС да ги напълнят отново със свои кадри без да има кой да им пречи.В зависимост от решаването на тези въпроси ще разберем ясно дали ГЕРБ и ДПС наистина са евроатлантически партии и следват евроатлантически политики за развитието на България или ще си останат партии на прехода, които се намират в сивата политическа зона които говорят едно, но вършат съвсем друго,  и които ще бъдат докрай преследвани от санкциите по закона „Магнитски“. Защото всички други милиционерски и прокурорски интриги, придобили популярност напоследък, имат малко значение и ще останат заметени в историята, ако бъдат изпълнени големите икономически и политически цели на България.

Още актуални коментари – четете тук