Начало Водещи Нови нападки между Борисов и Радев

Нови нападки между Борисов и Радев

149
На снимката: Бойко Борисов и президентът Румен Радев
На снимката: Бойко Борисов и президентът Румен Радев

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към президента Румен Радев по време на изявление пред журналисти във Валенсия, излъчено на страницата му във Фейсбук. Повод за коментарите стана информация, че един от изтребителите F-16, закупени от България, е повреден и не лети.

„Не съм го слушал, той всеки ден казва нещо, което няма никакво значение“, заяви Борисов. Той е начело на българската делегация на конгреса на Европейската народна партия (ЕНП) в испанския град.

По думите му, Радев „подшушнал на журналистите, че бил развален F-16 и не лети, та да питат Запрянов“. Според Борисов, веднага след това е разпоредил на зам.-министъра на отбраната Атанас Запрянов, че ако твърденията на президента се окажат верни, началникът на Военновъздушните сили трябва да бъде уволнен. „Как ще вземем строшен самолет за 100 млн. долара?“, възмути се Борисов.

Отговорът на държавния глава не закъсня. По време на събитие в УНСС, президентът Радев коментира темата, като припомни, че решението за закупуване на изтребителите е било взето именно от правителството на Борисов през 2019 г. „За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго, ще го поддържаме много трудно и скъпо, но такъв беше изборът на г-н Борисов“, посочи Радев.

Той призова лидера на ГЕРБ да не прехвърля отговорността върху военнослужещите и ръководството на Министерството на отбраната, които, по думите му, ежедневно се борят с последиците от политическо безхаберие и управленски недомислици.

„По-добре да развърже повече кесията и неговото правителство да осигури средства, така че този иначе чудесен като бойни качества самолет да може да бъде поддържан в оперативна готовност и да лети“, подчерта Радев, отбелязвайки, че поддръжката на F-16 ще бъде сериозно предизвикателство.

Сагата за закупуването на изтребителите е почти 20-годишна.

Припомняме, че първите стъпки са предприети още след влизането ни в НАТО през 2004-та. Тогава надеждата е била ескадрилата до 20 многоцелеви изтребители със съвременна електроника и подходящо въоръжение да е у нас между 2006 -2015 г.

За станалата през 2004-а година членка на НАТО България е чисто нов пазар, който може да избира между предложени от САЩ 16 нови изтребители Ф-18 „Супер Хорнет“ за 1 млрд. долара, или втора ръка за по-малко пари, припомня БНР. Суми, които прясно НАТО-вският ни бюджет не може да поеме, защото през 2004 г че и до 2008-ма година с под 2 процента от БВП трябва да се решават и другите проблеми на трансформацията на армията ни.

През 2010-та година, първото правителство на ГЕРБ решава процесът по избор на нов изтребител да бъде активиран, защото и МИГ-овете започват да остаряват, мотивираше се тогавашният министър на отбраната Аню Ангелов.

Към онзи момент страната ни нямаше одобрена стратегията за националната сигурност и нова военна доктрина и това напрягаше леко обстановката. Но и след 2011-а в България идваха все по-скъпи оферти – американски самолети за 1 млрд. и 300 милиона долара, за нови машини. И 600 млн. долара за втора ръка.

През 2013-а правителството падна, плановете обаче не спираха. Към този момент страната ни вече имаше варианти за нови „Грипен“ от Швеция, употребявани Еврофайтър Тайфун Транш 1 от Италия и Ф-16 от МО на Португалия – с цялостен логистичен пакет от САЩ. Но тези оферти имаха таван на инвестицията, до 700 милиона лева.

В периода до 2014-а честата смяна на правителства провокираше повече политически търкания и бавене на проекта, а след 6 години – до 2020-а всичките ни руски изтребители трябваше да са „на земята“.

Така се стигна до 2016-а – първата от поредицата ключови години за изтребителите. За първи път от влизането ни в НАТО предложение за купуване на изтребители стигаше до пленарната зала. А там говореха депутати, само от опозицията. Но въпреки критиките – мнозинството одобри, „на зелено“, първите 650 милиона лева. От предвидената инвестиция за милиард и половина лева.

Но оттук нататък проектът за изтребителите щеше да е под сериозен надзор. Доскоро писалия задания и критерии началник на ВВС генерал Румен Радев беше станал… президент, а неговото служебно правителство, на Огнян Герджиков, препоръча през лятото на 2017-а да се говори с шведската фирма „Грипен“.

Третият редовен кабинет, пак на Бойко Борисов, уж щеше да говори с шведите, а създаде комисия, която да проверява процедурата за новия самолет. След три месеца работа Комисията „Грипен“ препоръча: рестартиране на процедурата. Препоръча и нещо ново – да се вземе под внимание и офертата за нови американски изтребители Ф-16.

И така през 2019-а, за втори път, пак при кабинет на Борисов, в парламента влизаше сделката за изтребителите. Не само това, но получи зелена светлина от депутатите. А и едно вето от държавния глава Румен Радев, което обаче се оказа без значение.

През 2022 г. България сключи втори договор за закупуване на още осем самолета F-16 Block 70.

Още новини от деня – четете тук