След като еврото достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар през септември 2022 година, то се възстанови значително над паритета. Въпреки това, след повторното избиране на Доналд Тръмп за президент на САЩ в началото на ноември, доларът отново стана силен и прогнозите са, че до новата 2025 година може отново да достигне равнището на еврото, съобщава германското финансово издание „Финанцен“.
Поради „червената вълна“ в САЩ, където републиканците, включително Тръмп, заемат важни постове в Конгреса, доларовият индекс, отразяващ стойността на долара спрямо други валути, достигна най-високото си ниво от години насам. Това се дължи на намеренията на Тръмп да въведе нови мита и да намали данъците, което може да доведе до увеличаване на инфлацията в най-голямата икономика в света; в такъв случай Управлението за федерален резерв (УФР) вероятно ще се въздържа от намаляване на лихвите. Обикновено, по-високите лихви спомагат за укрепване на валутата.
Поради тези причини много експерти прогнозират, че доларът ще продължи да се укрепва, съобщава Си Ен Би Си.
„След победата на Тръмп еврото пострада по-сериозно от мнозина основни валути, и нямаме основание да вярваме, че нещата ще се променят в близкото бъдеще“, коментира Джеймс Рейли, главен икономист от „Кепитъл икономикс“ (Capital Economics). Той предвижда, че паритетът между еврото и долара може да бъде постигнат до края на 2025 година. Докато УФР бавно намалява лихвите поради „икономическите трудности, свързани с намаляването на износа“, ЕЦБ може да въведе допълнителни мерки за освобождаване на парични средства, твърди Рейли.
Същото мнение споделят и икономисти от банките „Барклис“ (Barclays) и „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs), които предполагат, че паритетът може да бъде достигнат, ако САЩ наложат 10% мита върху стоките от Европа и последват възможни отпорни мерки.
Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн предсказва ново намаляване на лихвите. Той изрази мнение, че е необходимо да се стимулира европейската икономика чрез въвеждане на нови мерки за намаляване на лихвите. В изявление за френския вестник „Еко“, Лейн посочва, че размерът на проблема ще зависи от това „доколко ще се разпространи протекционизмът и колко бързо ще бъдат въведени свързаните мерки“.
Докато доларът нараства след преизбирането на Тръмп, еврото изпитва налягане поради нарастващият конфликт в Украйна. Русия, като отговаря на използването на украинската армия на американски ракети на своя територия, промени ядрената си стратегия и намали прага за използване на ядрени оръжия. Това води до увеличаване на търсенето на валути, считани за сигурни инвестиции, което допринася за укрепване на долара, посочва Джейн Фоли, ръководител на валутните стратегии в „Рабобанк“ (Rabobank).
Ако напрежението, произтичащо от войната в Украйна, продължи, може бързо да настъпи паритетът между еврото и долара, подчертава Фоли.