Ние от ПП-ДБ представляваме истинската опозиция, а правителството е само фасада, зад която стоящите зад него действат по желание. Това е очевидно за всички, изтъкна бившият премиер Николай Денков, съпредседател на ПГ на ПП-ДБ в интервю за предаването „Неделя 150“ на БНР.
Той подчерта, че позицията на партията е следната: „Няма да подкрепим закриването на КПК и сме готови да проведем разговори дали е необходима промяна, тъй като очевидно първоначалната идея не може да бъде осъществена“:
„Защото 160 депутата бяха предвидени в закона, за да се предотврати политическото влияние върху комисията. Но КПК не разрешава нито един проблем. Негативната страна на този ход е многократно по-голяма от позитивите – такива не виждам. Търсим КПК, която да се бори с корупцията, а не да служи за средство за политически репресии. В момента текат действия за смяна на състава, който е на поста вече 6 години. Искаме поставянето на ясни правила, за да имаме политическа независимост.“
Денков е убеден, че ако закрием КПК, няма да решим нито един проблем, останала ще е прокуратурата, а безобразията в Варна са пряко свързани с дейността на прокуратурата и Апелативния съд в София.
Според бившия премиер, когато една институция бъде завзета от Пеевски и Борисов и стане неефективна, „най-лесното решение в този случай е да се предложи закриването ѝ“.
„По същата логика можем да затворим прокуратурата, част от съда и КЗП“, посочи Денков, добавяйки, че истинският начин да се изградят институции е да се запълнят с компетентни професионалисти.
Той призна:
„Стремим се да свалим правителството, защото то служи за прикритие за тези, които действат зад него. Ще подадем вот на недоверие, тъй като вече сме приели документално влизането ни в еврозоната и оставаме да извървим оставащия път. Имате съгласие с ДБ и МЕЧ, че през септември ще подадем общ вот на недоверие по важна тема, по която сме единодушни – има три ключови теми, важни за гражданите.“
Николай Денков обясни, че първата тема е здравеопазването, която включва въпроси като заплатите на медиците, лошото отношение към пациентите и допълнителните такси.
Втората тема е свързана с обедняването на населението, което все още не е осезаемо.
„Очакваме, че през есента ще се усети обедняване на населението по отношение на покупателната способност. Тази есен това ще породи недоволство сред обществото, не заради кмета на Варна, а защото хората ще разберат как някой ги манипулира“, аргументира Денков.
Третата тема касае диспропорциите в регионалното развитие и демографските проблеми в Северозападна България и други изоставени региони, където няма признаци на напредък.
„Каквото предложиха МЕЧ, касае промените в средата за сигурност, а от „Да, България“ добавиха темата за завзетите институции. Проблемите на гражданите са израз на това, че държавата е под контрол. Можем да намерим начин да свържем темите и да подготвим качествен вот на недоверие. Нека стане ясно на гражданите как действията в прокуратурата влияят на техните заплати, здраве и т.н.“, обясни Николай Денков темите за вот на недоверие, който ще бъде внесен с МЕЧ през септември.
Той не приема за грешка конституционните промени, свързани с домовата книга:
„Това е още един показател, че когато назначават лоялни хора в случай на проблем, някой казва „да премахнем съответната възможност“:
„Напротив, видяхме, че президентът злоупотребява с неговите служебни правителства – най-очевиден пример е „Боташ“. Президентът няма заслуги за еврозоната, защото неговите министри два пъти подавали проект за бюджет с дефицит над 3%. Гласувахме за „домовата книга“, именно поради произшествията на някои служебни правителства и техните министри.“