Начало Пари Нидерландия: специалната безалкохолна бира без алкохол процъфтява

Нидерландия: специалната безалкохолна бира без алкохол процъфтява

44
Нидерландия: специалната безалкохолна бира без алкохол процъфтява

В Нидерландия се наблюдава нарастващ интерес към безалкохолната бира, която практически няма алкохол, показва репортаж на телевизия НОС. Данните от изследователска компания „Сиркана“ показват, че една от всеки 12 бири в магазините е безалкохолна. Някои пивоварни дори се съсредоточават изцяло в този сегмент, като например „Ван де Стреек бийр“ от Утрехт.

Тази компания, основана от Роналд ван де Стреек и неговия брат Сандер, произвежда около 900 литра бира на час и съществува от 2017 г. Братята започват с хоби производство в домашната кухня преди повече от десет години. Сначало правеха алкохолна бира, но в момента над 60 % от тяхната продукция е безалкохолна, съдържаща под половин процент алкохол.

Най-първата безалкохолна ИПА
Промяната към производството на безалкохолна версия се случва по случаен начин. „Когато приятелките ни бяха бременни, осъзнахме, че може да се насладите на бира без алкохол. Открихме нова категория бира,“ споделя Роналд ван де Стреек, който е изобретател на първата нидерландска безалкохолна ИПА (Индийски светъл ейл).

ИПА е английски стил бира, при който се използва повече хмел, в сравнение с обикновената бира. „Тя стана много успешна. Получаваме дори писма от почитатели,“ споделя той. Компанията доставя своята продукция на много вериги супермаркети, включително „Плюс“ и „Йъмбо.“

Нарастването на популярността на безалкохолната бира се дължи на значителното подобрение на качеството й през последните години, казва Майнт Ватерланден от асоциацията „Нидерландски пивовари“. „Вкусът е по-добър и тя се вписва във здравословния начин на живот. Хората все повече обръщат внимание на това, което консумират. Сега може да изберете бира с алкохол един ден и безалкохолна другия ден,“ допълва той.

Ползване на безалкохолна бира
Данните от „Нидерландски пивовари“ показват, че през 2019 г. 5,8 % от продадената бира е безалкохолна, а до 2023 г. този дял е достигнал 7 %. Прогнозите на пивоварите са да достигнат 10 % до 2030 г.

Много студентски асоциации също се стремят да насърчат потреблението на безалкохолна бира. Студентката Силке Смит от Айндховен активно работи по този въпрос. „Миналата година сключихме споразумение с всички студентски асоциации в Айндховен с цел да се занимаем с проблема на алкохолното потребление. Искаме да информираме обществото, че безалкохолната бира е валиден избор,“ заявява тя.

Социални влияния
Освен стандартната бира, студентският бар предлага разнообразие от безалкохолни бири. „Предлагаме седем вида безалкохолни бири, включително и наливни. Целта е безалкохолната бира с нула процента алкохол да бъде по-приемлива,“ споделя Смит. Социалното налягане от страна на приятелите да се пие алкохол е значително.

Това става ясно и от реакциите на студентите в Айндховен. Някои от тях казват: „Не мога да си позволя алкохол,“ или „Знам, че има много безалкохолни бири, но предпочитам обикновената.“ Друг студент добавя: „Често когато пием, го правим в компанията на приятели и просто искаме да споделим алкохол с тях.“

В асоциацията на Силке Смит обаче вече приемат безалкохолната бира с нула проценти. „В нашата асоциация вече приемаме безалкохолната бира и хората спират да се подиграват. За съжаление, това не е вярно навсякъде. Промяната в мисленето ще отнеме време в различни студентски среди, но докато тогава, приемането на бира с нулев процент алкохол ще бъде голям напредък,“ заключва тя.