На предложенията за въвеждане на предмета „Добродетели и религии“ има както положителни, така и отрицателни реакции. Никой, който не желае да се изучава религия, няма да бъде принуждаван да го прави. Нашата цел не е да наложим задължителност, а да предоставим допълнителен час, насочен към възпитание в добродетели, поясни министър Красимир Вълчев по време на пресконференция, на която бяха обсъдени притесненията на учениците и техните родители относно новия курс.
Има дори организации, които подчертават, че образователната функция на възпитанието трябва да бъде акцентирана, а с това предложение за допълнителен час отново нареждаме важността му на преден план. Всички образователни системи целят да развиват национално самосъзнание, стойности и граждански добродетели. Планираният час ще включва етично възпитание и ще акцентира на знанието за историята. Както обещах, концепцията ще бъде предствана до 8 май, заяви министърът.
В момента в българската образователна система се изучава религия, а нашето предложение не променя светския характер на образованието, подчерта отново Красимир Вълчев. Той добави, че образователните системи в редица европейски страни, където се изучава религия, също са светски. Светското образование не означава липса на духовност; напротив, увеличаване на възпитателната функция за добродетели е значимо за създаването на по-добро общество. В нашите учебни програми има предмети за религиите, а училищата са най-подходящото място за формиране на ценности, свързани с религията, каза министър Вълчев.
Темата за добродетелите и религиите в българските училища бе разгледана на дискусия, която Министерството на образованието и науката организира на 24 април в Националния дворец на културата.
Религиите ще се изследват в културологичен и исторически контекст, като ще предложим нова версия, която няма да бъде конфесионална. Тази програма ще комбинира религиозни знания с философско и етично възпитание. Тя няма да бъде задължителен час по религии, а просто задължителен час по добродетели, обясни министър Вълчев по време на дискусията.
На въпрос кога може да стартира новият предмет, министърът отговори, че за първокласниците това зависи от множество фактори, включително одобрението на закона от Народното събрание и политическата стабилност. „По-реалистично е народните представители да гласуват закона, който ще предложим следващия месец, да бъде приет през есента. Вероятно новият курс ще влезе в сила през учебната 2026/2027 година за първи клас, а началните учители ще могат да преминат обучение за шест месеца. Процесът трябва да бъде последователен и ще обсъждаме дали да се прилага за всички класове. Считаме, че трябва да започне от първи клас. Проектът ще бъде публикуван до 7-8 май, за да бъде представен. Часът няма да носи оценки,“ добави министър Вълчев.
Темата за религията беше обсъдена от министър Красимир Вълчев след участието му в пресконференция с ректорите на техническите университети. Събитието се проведе в Университета за архитектура, строителство и геодезия.