Промените в правилата и условията за паркиране не могат да се правят без да се знае предварително какви ще са финансовите им последствия. Това акцентира Карлос Контера, общински съветник от ВМРО и заместник-председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет, в интервю за БТА.
Днес се състоя извънредно заседание на три комисии в Столичния общински съвет – транспортна, финансова и икономическа, на което беше разглеждана предложената от „Спаси София“ реформа в правилата за паркиране. Контера обясни, че докладът е бил отложен, а „Спаси София“ по-късно е оттеглило предложението. Той поясни, че заседанието провокирало значителен дебат, но вносителите не успели да аргументират необходимостта от извънредното заседание. Били повдигнати въпроси относно финансовата обосновка, включително информация за разходите, свързани с разширяване на зоните за платено паркиране от страна на Центъра за градска мобилност, но тези данни не били предоставени, подчерта Контера.
На заседанието била поискана прогнозна оценка за бъдещите приходи, тъй като вносителите на реформата представили различни цифри. Някои споменали 75 милиона лева, после 80 милиона, а накрая дори 100 милиона лева. Според Контера, е недопустимо да се извършват промени в правилата за паркиране, без да сме наясно с финансовите последствия. Той също така поиска обосновка за увеличаването на цената за принудително репатриране до 120 лв., но не получил отговор. Предложил е докладът да бъде отложен, за да може Центърът за градска мобилност да осигури необходимата информация и анализи, преди да обсъждаме различни предложения.
Контера добави, че не е имало съществени опозиции относно необходимостта от реформа. Основният проблем на „Спаси София“ е, че те не желаят да правят компромиси и искат само техният вариант да бъде одобрен. ВМРО смята, че в сегашния му вид не може да подкрепи реформата, и е необходимо да се направят корекции. БСП също изразили мнение против подобно предложение, отбеляза той. Според него, проблемът не е само в цените – паркирането е част от транспортната система. Нужно е да се уточни каква е целта на евентуалната реформа – дали да се намалят автомобилите в централните части или да се увеличат приходите, защото не е възможно да се постигнат и двете цели, заяви Контера.
Той завърши, че ако целта на общината е да снижи трафика, то това изисква строги мерки и значително намаляване на трафика в централните зони. Обратно, ако цели увеличаване на приходите, това изключва намаляване на трафика. Цените отдавна не са актуализирани, но има аспекти, по които трябва да се представят конкретни анализи, подчерта Контера, добавяйки, че би подкрепил увеличаването на цената на служебния абонамент, дори и с по-висока сума от предложената от „Спаси София“, тъй като служебният абонамент е лукс и ползвателите могат да платят повече за него.
БTA напомня, че „Спаси София“ предложиобширна реформа в паркирането. В доклада на партията, който надхвърля 100 страници, се посочва, че основните цели включват увеличаване на наличните паркоместа, по-добър живот в градските и кварталните райони, намаляване на трафика и подобряване на качеството на въздуха.