Начало Водещи Нещата бързо се пренаредиха отначало: Съдът върна Таки на „Капитан Андреево“

Нещата бързо се пренаредиха отначало: Съдът върна Таки на „Капитан Андреево“

239
, евролаб държавата ГКПП КАПИТАН АНДРЕЕВО

Административния съд – София град е отменил заповедта на областния управител на Хасково, с която през февруари 2023 г. фирмата „Евролаб 2011“ беше изгонена от сгради на пункта „Капитан Андреево“, съобщава Bird.bg.

Това потвърди по-рано днес и депутатът от ПП-ДБ Атанас Атанасов.

„Съдът е възстановил лабораторията „Евролаб“ на „Капитан Андреево“. Ето това е образът на новата власт“, каза той пред медии.

Случаят със скандалната „златна лаборатория“ на граничния пункт се разгоря в правителството на Кирил Петков през 2022 година, когато стана ясно, че свързаната с наркобарона Христофорос Аманатидис-Таки „Евролаб“ прибира милиони от дейност на границата.

Този достъп е даден от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) на фирмата при правителствата на ГЕРБ.

Управител на „Евролаб“ е Васил Димитров, преди това служител на фирмата „Интерпред Евролоджистик“, която е предишният дългогодишен наемател на помещенията.

Проверка на Bird показва, че в поредицата от свързани компании излизат имената на Христофорос Аманатидис-Таки, приближеният до бившата групировка ВИС Красимир Каменов-Къро (убит през май 2023г.), свързаният с него Размиг Чакърян и Мирослав Петков, когото „Капитал“ свързва с бивши общински служители от ГЕРБ.

С решение от 25 март съдът уважава молбата на фирмата да се върне в пет от шестте сгради.

Единствено няма право да ползва сграда, предназначена за проверка на стоки, съдържащи животински продукти, които не са за човешка консумация, пише „Дневник“.

На 19 май 2022 държавата пое фитосанитарния контрол, а дни по-късно депутатът от „Продължаваме промяната“ Михал Камбарев заяви, че на граничния пункт била създадена зона на безотчетност, защото мястото, където се е извършвал санитарно-ветеринарният контрол, било единственото без камери.

През март 2023 г. от граничния пункт служебният вътрешен министър Иван Демерджиев пък заяви, че властите са предприели действия за принудително изземване на помещения, които не се ползват по предназначение от частната фирма.

В края на февруари тази година беше открита държавна лаборатория, но товаро-разтоварната дейност отново се извършва от частни фирми след решение на Върховния административен съд от края на 2023 г.

До средата на февруари, според информация от БАБХ, „Евролаб“ не е сред тях, тъй като ѝ е отказан достъп.

В същото време зам.-министър на земеделието от ПП Иван Христанов, който беше и сред основните участници в разкриването на източването на бюджета от частни фирми, заяви пред БНР, че преди дни директорът на БАБХ е дал на фирма на Таки 45 млн. лева.

„Смущаващо е, че този господин от БАБХ – Патарински, в четвъртък е дал на фирма на Таки 45 млн. лева – 15 млн. лева на година за следващите три години за обезвреждане на животински отпадъци. Правителството налива пари – нали водихме война с Таки, най-големият бос на мафията. Бизнесмоделът е прост – отчитат се умрели животни, които отиват към колбасарници или се търкалят по полето край Кочериново – 30 умрели крави. Служители на БАБХ попълват бележки и срещу тези бележки вие си стоите в Дубай, защото Таки живее там, и получавате 1,25 млн. лв. всеки месец гарантирана пара“, обясни пред националното радио Христанов.

Решението на съда може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд, за което БАБХ вече са направили заявка, въпреки че не са страна под делото.

Още новини от деня – четете тук