Ура! Най-сетне достигнахме до сушата, сподели Стефан Иванов в социалните мрежи, обявявайки успешното завършване на гребния маратон през Индийския океан от Карнарвон, Австралия до Дар ес Слам, Танзания. Българинът, известен с изключителните си умения и минали приключения в Атлантическия, Южния и Северния ледовит океан, бе ко-шкипер на лодката „Роза” заедно с Ралф Тюин (Нидерландия), Евгений Судир (Украйна) и проф. Лиу Йонг (Китай). Четиримата, известни като „Неопитомените“, започнаха своето пътешествие на 17 май, пътувайки от западния бряг на Австралия до източния бряг на Африка.
Без кил, а по-късно и без резервен кил, понякога при безлунно небе, друг път в компанията на син марлин, Иванов, Тюин, Судир и Йонг прекараха на лодката общо 65 дни, където, според Стефан, „преживяха безброй природни чудеса, много интересни разговори помежду си, както и преодоляване на технически предизвикателства и физически неразположения“.
Гребците изминаха над 4550 морски мили – 8400 км, според думите на Иванов, което е разстояние равно на това от София до Чикаго, и се надяват Гинес да признае редица техни рекорди от експедицията: Първият екип, преминал Индийския океан от континентална Австралия до континентална Африка;
Най-бързо гребане през Индийския океан;
Най-дълго разстояние, изминато за 24 часа с гребане в Индийския океан.
Прекосенето на Индийския океан стана под флага на Клуба на изследователите (The Explorers’ Club), основан в Ню Йорк преди повече от 100 години, за да подкрепя научни експедиции, като достигането до Северния полюс през 1909 г., Южния през 1911 г., успешното изкачване на връх Еверест, достигането до дъното на Марианската падина и стъпването на Луната.
„Неопитомените“ преминаха Индийския океан и в подкрепа на кампанията на българското министерство на здравеопазването “Да! За живот”, която цели да насърчи личното решение за органно даряване след смъртта. Освен това, екипът събра проби от планктон за изследване на климатични изменения, съвместно с учени от Биологическия факултет на Софийския университет. Гребците също така искат да вдъхновят повече хора да се включат в опазването на Южния океан и да се присъединят към петицията, която призовава Комисията за опазване на живите морски ресурси на Антарктика (CCAMLR) да обяви нови 4 млн. кв. км за защитени морски зони.
Допълнителна информация може да намерите на официалните профили на „Неверест“ www.facebook.com/NeverestOceanRow и www.instagram.com/neverestoceanrow.