Липса на достатъчно място на лентата на венеца, който президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска постави на гроба на Св. Кирил по време на официалното си посещение в Рим, е причината на нея да не присъства името на държавата, пишат медиите в Северна Македония. Обяснението идва от отговора на Силяновска на журналистически въпрос по темата, която в последните дни присъства сериозно в медиите и общественото пространство в страната.
На лентата на венеца, който президентът на държавата положи, беше изписано „Президент Гордана Силяновска -Давкова“, без името на държавата, което предизвика множество коментари. Като пример беше публикувана и снимката на венеца, поставен от българския президент Румен Радев, на която е изписано Република България.
„Първо, лентите не са големи. Говорихме в кабинета, имахме различни мнения, аз например си мислех, че „РС Македония“ може да бъде изписано, но нямаше (достатъчно) място, затова накрая решихме, че аз съм ръководител на делегацията и това (да бъде изписано президент Гордана Силяновска-Давкова) може да е решение. Знам, че може да има забележки, разбирам ги – логични са, защото ние представяхме Македония там. Но след моето изказване в парламента и избягването на официалното име (на държавата) от трибуната, както и решението (да се използва) името Македония, като свобода на изразяване, прецених, че това е вариант. Не мисля, че това е някакъв проблем, нито е отказ от държавата. Знаеше се коя е делегацията и кои сме ние. Струваше ни се, че това е най-доброто решение в този момент”, каза Силяновска, цитирана от Дойче веле, в отговор на журналистически въпроси при участие в конференция в Юридическия факултет на Университета „Св. Кирил и Методий” в Скопие.
Според Силяновска едно изявление не може да върне крачка назад отношенията с Гърция, която реагира остро на клетвата й, в която тя отказа да произнесе конституционното име на държавата, наричайки я Македония.
„Ако някой си мисли, че фактът, че сме член на НАТО, решава проблемите, аз не мисля така. Хубаво е, че сме член (на НАТО), но не е крачка напред да сме пред промяна на конституцията, (като условие) за да започнем да преговаряме”, допълва Силяновска, цитирана от медиите в Северна Македония.