Националният симпозиум с международно участие „Полимери 2025“ се състоя в Казанлък. Събитието, започнало през 1967 г., през годините се утвърди като ключова точка за полимерната наука в България, събираща изследователи за обмен на научни идеи и изграждане на партньорства, информират от Българската академия на науките (БАН) на своя уебсайт.
Симпозиумът „Полимери 2025“ бе организиран от Института по полимери на БАН в сътрудничество с Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието получи финансова подкрепа от Фонда „Научни изследвания“.
Сред участниците на тазгодишния симпозиум бяха видни учени като проф. Крис Матияшевски от Carnegie Mellon University (САЩ), проф. Ричард Хугенбум от Ghent University (Белгия), проф. Руй Л. Рейш от University of Minho (Португалия), проф. Ник Царевски от Southern Methodist University (САЩ) и проф. Йошихито Осада от RIKEN (Япония), които представиха пленарни доклади.
Научната програма включваше разнообразни теми, като синтез на полимери, биоматериали, хибридни материали, рециклиране на пластмаси и приложения на полимерите в енергетиката, както и теоретични аспекти на реакционните процеси.
В симпозиума взеха участие 90 учени, които представиха 27 доклада и 60 постера. Участниците имаха възможност да демонстрират своите разработки и да водят дискусии, което улесни създаването на бъдещи партньорства.
Научно жури награди трима млади изследователи – Крум Александров (Институт по полимери, БАН), Явор Христов (Институт по полимери, БАН) и Савина Колева (Софийски университет „Св. Климент Охридски“), с грамота и награда.
Материалите от симпозиума ще бъдат публикувани в специален тематичен брой на Future Trends in Polymer Science: Materials, Design, and Advanced Applications, координиран с MDPI в списанията Polymers, Gels, Applied Nano, Macromol и Nanomaterials, посветен на 100-годишнината от рождението на проф. Иван Панайотов в чест на неговия принос в йонната полимеризация.