Едно от най-големите водени от Румъния учения на НАТО, „Sea Shield 25“ (Морски щит 25) се провежда в черноморския регион, съобщиха Асошиейтед прес и БТА. В учението участват около 2300 военнослужещи от 12 държави, сред които и България.
Както съобщава АП, според румънските военноморски сили учението се провежда по море, по речни пътища, по земя, под водата и по въздух и има за цел да укрепи готовността на НАТО срещу „силно комплексни сценарии“ като координирани морски и въздушни нападения или хибридни заплахи.
Репортер на АП вчера е бил на борда на един от двата морски патрулни самолета „Атлантик 2“, които са излетели от военновъздушната база „Михаил Когълничану“ край Констанца на мисия за търсене на плаващи мини във водите на Румъния и на България.
При операцията мини не са били открити.
Френският командир на самолета, лейтенант, идентифициран само с малкото си име Томи, е заявил, че „тези плаващи мини могат действително да представляват потенциална заплаха за корабоплаването“.
„Целта на ученията като „Sea Shield“ е всеки да може да говори на същия език, да се координира да реагира на различни видове заплахи и също така да бъдат въведени общи тактики“, казва лейтенантът.
По-рано вчера е било проведено и учение за проследяване на подводници. „Целта е също така да се демонстрира, че НАТО присъства на източните граници на Европа и развива интеграция и оперативна съвместимост между страните членки“, заявява Томи.
Същия ден румънското Министерство на отбраната отрече съобщения в медиите, за първи път публикувани от Ен Би Си, че САЩ обмислят да изтеглят 10 хиляди военнослужещи от Източна Европа, включително от Румъния и Полша. В съобщението на министерството се казва, че Румъния не е получавала никаква официална информация от САЩ в този смисъл и че през тази година в Румъния са планирани няколко учения с участието на американски военнослужещи.
Учението „Sea Shield 25“ се провежда от 31 март до 11 април. В него участват военнослужещи от Румъния, Албания, България, Канада, Франция, Гърция, Италия, Обединеното кралство, Нидерландия, Испания, САЩ и Турция.