Начало България Народното събрание дигитализира 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на...

Народното събрание дигитализира 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на Конституцията от 1971 г.

24
Народното събрание дигитализира 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на Конституцията от 1971 г.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова инициира да бъдат дигитализирани 23 тома с архивни документи, които разкриват историята на изработването и обсъждането на Конституцията на Народна република България от 1971 г., която е единствената приета чрез провеждане на референдум. Това се съобщава на интернет страницата на парламента. Конституцията влиза в сила на 18 май 1971 г. на тържествено заседание на Петото народно събрание. Оригиналите на документите се съхраняват в библиотечния фонд на Народното събрание и след дигитализирането им са публикувани на сайта на парламента, се посочва в съобщението.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова подчерта, че това е важна част от българската парламентарна история и вече е достъпна за всички граждани, които се интересуват от политическите процеси от нашето минало.

Вярвам, че трудът, който беше положен от администрацията на парламента, допринася за по-лесния достъп до фонда на библиотеката на Народното събрание, която е основана още през далечната 1880 г., посочи председателят на парламента. Библиотеката на Народното събрание е една от първите библиотеки в страната. Идеята за създаването й възниква по време на пленарно заседание на Второто обикновено народно събрание при обсъждане как да се съхранява оригинала на Търновската конституция, допълни Наталия Киселова. По думите ѝ създаването на този дигитален архив е добър пример как съвременните технологии могат да бъдат полезни за представяне на информация за исторически събития като наследство за бъдещите поколения, се посочва в съобщението. 

Дигитализираните документи съдържат протоколи от заседания, проекти, мотиви към проектите, обяснителни бележки, мнения, предложения на експерти и др. материали и могат да бъдат разгледани на интернет страницата на парламента.