Начало Култура Напусна ни Петър Чуклев, един от най-големите български графици и илюстратори

Напусна ни Петър Чуклев, един от най-големите български графици и илюстратори

29
Петър Чуклев

Почина Петър Чуклев, един от големите български графици и илюстратори. Това беше съобщено от Съюза на българските художници (СБХ).

С години на творчество зад гърба си, Петър Чуклев с чертежите си докосва всеки българин, че издига книга. Роден е в София през 1936 г. Завършва графика в Художествената академия през 1960 г. при проф. Евтим Томов и специализира илюстрация при проф. Веселин Стайков. От 1969 г. той е преподавател, а по-късно става и професор в Академията“, казват от СБХ.

Петър Чуклев е роден на 25 март 1936 г. в София, България.

През 1960 г. завършва специалност изящна графика, а през 1963 г. и специалност илюстрация в Художествената академия, където негови преподаватели са проф. Веселин Стайков и Евтим Томов.

Работи в областта на рисунката, илюстрацията и кавалетната графика. Известни са неговите илюстрации за книги като „Приказки“ от Вилхелм Хауф (1966), „Зайчето и момичето“ на Кина Къдрева (1966), „Хобит: Билбо Бегинс или Дотам и обратно“ на Дж. Р. Р. Толкин (1975), „Алиса в страната на чудесата“ на Луис Карол (1989) и „Приказки“ на Шарл Перо (1990).

През 1990 г. той става професор по графика в Академията. Сред неговите ученици са художници като Ралица Николова, Тоня Горанова, Румен Статков, Борислав Ждребев, Димитър Анастасов, Иван Димов, Явор Цанев, Анна Иванова, Кръстю Некезов, Христо Стайков.

Творби на Чуклев се представят на изложби на българското изобразително изкуство в чужбина, включително Германия, САЩ, Словения, Франция, както и на биеналета на графиката в Краков, Лиеж, Осло, Сау Паулу. Негови творби са част от колекции в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Видинската градска галерия, както и в частни сбирки.

Чуклев е удостоен с много награди, сред които:

  • 1979 – награда на СБХ за графика,
  • 1980 – награда на СБХ за рисунка,
  • 2003 – специална награда за цялостен принос в областта на книжната графика на Първото международно биенале за екслибрис в България.

Още новини за култура – четете тук