Начало Водещи Напрежение в Сирия: Джихадисти превзеха Алепу, Русия призова властите в страната да...

Напрежение в Сирия: Джихадисти превзеха Алепу, Русия призова властите в страната да въведат ред

69
Джихадисти в Сирия
Снимка: БТА

Сирийски бунтовници навлязоха във втория по големина град Алепо и вече контролират някои квартали, твърди Сирийският център за правата на човека. По първоначална информация атаките са направени от подразделения на сирийските опозиционни, водени от джихадистите „Хайят тахрир аш Шам“.

Сирийската армия води ожесточени боеве с бунтовниците, които водени от ислямистка групировка започнаха офанзивата в сряда.

Съобщава се за най-малко 255 загинали, сред тях 24 цивилни.

Нападението стана на фона на информацията, че близки Иран бригади се насочват към града, а Техеран обвинява Израел и САЩ, че стоят зад нападението, довело до най-важната битка в застиналата от години сирийска война.

Падането на Алепо би било поврат във войната, в която единствено части от северна и северозападна Сирия не бяха под контрола на режима на Башар ал Асад, но властта вече се сблъскваше с ескалация на юг в последните шест месеца.

Бунтовниците са превзели повече от 50 града и села в Северна и Северозападна Сирия.

Това е най-големият напредък на антиправителствените фракции от години насам.

Провинция Алепо граничи с последния голям бастион на бунтовниците и джихадистите – провинция Идлиб.

Атаката срещу Алепо е най-мащабната от март 2020 година, когато съюзникът на Дамаск – Русия, и Турция се споразумяха за сделка, която намали ескалацията на конфликта.

Сраженията, в които по данни на Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ) са загинали повече от 255 души, са най-ожесточените от 2020 г. насам в Северозападна Сирия.

Двама очевидци заявиха пред АФП, че са видели въоръжени мъже в Алепо, и съобщиха за сцени на паника в най-големия град в Северна Сирия.

Те влязоха в западните и югозападните квартали“, заяви пред АФП директорът на центъра Рами Абдел Рахман.

След това джихадистите са поели контрола над пет квартала на града, добави той, докато силите на режима „не са оказали голяма съпротива“.

Според базираната във Великобритания неправителствена организация, която разполага с широка мрежа от източници в Сирия, джихадистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ) и нейни съюзнически групировки, някои от които близки до Турция, са достигнали подстъпите на града днес „след като са извършили две самоубийствени нападения с коли бомби“.

Сирийската армия, която според служител по сигурността е разположила подкрепления в Алепо, твърди, че е отблъснала „голямото настъпление на терористичните групи“ и е възстановила няколко свои позиции.

Според официалната новинарска агенция САНА джихадистки бойци са обстрелвали Алепо за първи път от четири години, като са атакували университетския кампус, където са били убити четирима цивилни.

Странно е, че правителствените сили получават такива удари въпреки руското въздушно прикритие […] Дали те са били зависими от „Хизбула“, която в момента е заета в Ливан?“, попита Рами Абдел Рахман, визирайки войната между Израел и ливанското движение, съюзник на Дамаск, която приключи тази седмица.

Иран потвърди днес „неизменната си подкрепа“ за Сирия, изправена пред джихадистката офанзива.

Техеран е друг верен съюзник на Сирия,

където участва във военни действия, изпращайки съветници по искане на местните власти в подкрепа на президента Асад по време на гражданската война.

Благодарение на тази война ХТШ, доминирана от бившия сирийски клон на Ал Каида, пое контрола над цели зони от провинция Идлиб, както и над съседни територии в провинциите Алепо, Хама и Латакия.

По данни на центъра боевете са достигнали и до стратегическия град Саракеб, държан от правителствените сили и разположен южно от Алепо, на кръстовището на две магистрали.

Според същия източник руските военновъздушни сили са засилили въздушните си удари. Кремъл призова днес сирийските власти „да въведат ред“ в Алепо „възможно най-бързо“.

На пресконференция вчера ръководителят на самопровъзгласилото се „правителство“ в Идлиб Мохамед Башир оправда офанзивата, като заяви, че режимът е „започнал да бомбардира цивилни райони, което е довело до бягството на десетки хиляди цивилни“.

Службата на ООН по хуманитарните въпроси заяви, че „повече от 14 000 души, почти половината от които деца, са били разселени“ в резултат на бомбардировките.

През последните години Северна Сирия се радваше на крехко спокойствие, станало възможно благодарение на прекратяването на огъня, въведено след офанзивата на правителствените войски през март 2020 г.

Спазването на примирието беше контролирано Москва и Анкара, която подкрепя някои сирийски бунтовнически групировки по границата си.

През 2015 г. сирийското правителство си възвърна контрола над голяма част от страната с подкрепата на руските и иранските си съюзници. Гражданската война в Сирия е отнела живота на повече от половин милион души и е довела до разселването на милиони хора.