Начало Водещи Напрежението между Турция и Израел: риск от открита конфронтация

Напрежението между Турция и Израел: риск от открита конфронтация

64
Ердоган
Снимка: БТА

В последните месеци напрежението между Турция и Израел достигна критична точка, като експерти и анализатори предупреждават за реален риск от пряка конфронтация между двете регионални сили.

Причините за тази ескалация са комплексни и се коренят както в геополитически, така и в идеологически различия, които се задълбочиха след последните събития в Близкия изток.

Променен баланс на силите след войната с Иран

12-дневната война между Израел и Иран промени баланса на силите в региона. Израел излезе от конфликта още по-самоуверен и започна да се държи като регионален хегемон, което предизвиква сериозно безпокойство в Анкара. Турският външен министър Хакан Фидан открито заяви, че „няма проблем на палестинците, ливанците, сирийците, йеменците или иранците – има проблем на Израел“.

В Турция все по-често се чуват обвинения, че Израел се опитва да обкръжи и дестабилизира страната – тези опасения вече не са само част от маргиналната реторика, а се споделят и от представители на държавния апарат и медиите.

От съюзници до открити противници

Исторически Турция и Израел преминаха от съюзнически отношения към съперничество, а днес Анкара все по-открито разглежда Израел като противник.

Турската вътрешна политика, съчетаваща ислямистки популизъм и национализъм, се сблъсква с крайнодясната коалиция в Израел, която залага на военно господство в Ливан, Газа и Сирия. Тези противоположни визии за бъдещето на региона оставят малко място за компромис.

Сирия – вероятна арена за сблъсък

Най-вероятната сцена за директен конфликт между Турция и Израел остава Сирия. След падането на режима на Башар Асад през 2024 г., и двете страни се стремят да затвърдят влиянието си там.

Турция контролира значителна част от Северна Сирия, докато Израел нанася удари и подкрепя кюрдските и друзките автономии – нещо, което Анкара възприема като пряка заплаха. През април израелските ВВС бомбардираха съоръжение, предназначено за турска база, което допълнително изостри ситуацията.

Израелските служби за сигурност вече разглеждат Турция като дългосрочна заплаха, дори „по-опасна от Иран“. Доклади на израелски експерти и военни препоръчват страната да се подготви за възможна пряка конфронтация с Турция, като се акцентира върху необходимостта от модернизация на армията и засилване на въздушната мощ.

Дипломатическа изолация и дилемата пред САЩ

Дипломатическите контакти между Анкара и Тел Авив са практически замразени. Това поставя САЩ в изключително трудна позиция, тъй като и двете страни дълго време са били основни съюзници на Вашингтон и стълбове на регионалната стабилност. След отслабването на Иран, съперничеството между Турция и Израел се очертава като следващото голямо предизвикателство за Близкия изток.

Рискът от пряка конфронтация между Турция и Израел вече не е хипотетичен, а реален сценарий, който може да се реализира най-вече на територията на Сирия. Идеологическите и геополитически различия, съчетани с амбициите за регионално лидерство, превръщат двете страни в открити противници.

В този контекст стабилността в Близкия изток остава под въпрос, а международната общност е изправена пред ново изпитание за дипломатическо посредничество и предотвратяване на по-широк конфликт