Доналд Тръмп-младши се очаква да посети Гренландия, заяви местен правителствен представител пред Ройтерс две седмици след като баща му, избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, показа интерес да контролира острова.
Не са планирани срещи с представители на грендландскоро правителство, каза постоянният секретар по външни работи Минингуанк Клайст.
„Не сме информирани за естеството на програма му, така че това е частна визита“, заяви той.
Екипът на Тръмп за момента не е отговорил на молбата за коментар.
Гренландия, автономна територия на Дания с население едва 57 000 души, е богата на полезни изкопаеми, нефт и природен газ. Развитието ѝ обаче е бавно и икономиката е зависима от риболова и годишните субсидии от Дания, отбелязва Ройтерс.
Столицата Нук се намира по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген.
През 1979 г. Дания предоставя на Гренландия известна автономия и я прави равнопоставен член на Кралство Дания. През 2008 г. Гренландия провежда референдум за по-голяма автономия. Това се осъществява през следващата година, като Дания запазва контрола над външната политика, отбраната, финансовата политика и осигурява годишна помощ от 3,4 млрд. датски крони или около 11 300 щатски долара на гренландец.
През 1979 г. датският парламент дава широка автономия на Гренландия. През 1985 г. тя излиза от Европейската общност, докато Дания остава в нея.
На 21 юни 2009 г. Гренландия възприема форма на самоуправление в областта на правните въпроси, полицията и използването на природните си богатства. Гренландците са признати като отделна нация съгласно международното право. Дания запазва контрола върху финансовата, външната политика и отбраната, докато местните органи поемат отговорността за полицията и съдебната система. Копенхаген продължава да отпуска годишна помощ от 3,4 млрд. датски крони, но след като Гренландия започне да получава приходи от природните си богатства (нефт, природен газ и диаманти), помощта ще бъде постепенно намалявана. По своя път към откъсване от датското управление гренландският език е приет за единствен официален език в Гренландия на историческа церемония.
Избраният за американски президент Тръмп показа интереса си за това да купи Гренландия по време на мандата си от 2017 г. до 2021 г., но гренландски и датски власти отхвърлиха възможността, преди да се състоят каквито и да било преговори.
Преди две седмици Тръмп написа в социалната мрежа „Трут Соушъл“, че „собствеността и контролът над Гренландия са абсолютна необходимост“.
В публикация в понеделник новоизбраният президент потвърди, че синът му ще пътува до острова заедно с „различни представители“, за да „посетят някои от най-великолепните райони и забележителности“ и отново изрази интереса си да поеме огромната арктическа територия .
„Чувам, че хората на Гренландия са „МАГА“, казва той в публикацията, имайки предвид своя лозунг „Направете Америка отново велика“. „Гренландия е невероятно място и хората ще се възползват изключително много, ако и когато тя стане част от нашата нация. Ние ще ценим, и ще я защитим от един много порочен външен свят. Направете Гренландия велика отново!“ написа той.
Миналата седмица гренландският премиер Муте Егеде заяви в новогодишната си реч, че ще се бори за независимост от Дания и че островът трябва да се отърси от „веригите на колониализма“ и да определи сама собственото си бъдеще, без да споменава САЩ.
Тръмп не е първият американски лидер, който проявява интерес да контролира Гренландия, където се намира военновъздушната база Туле, построена през 1951 г. Това е най-северната база на американската армия, разположена на около 1200 км над Арктическия кръг.
Съединените щати се опитаха да купят Гренландия през 1946 г., въпреки че президентът Хари Труман избягваше въпроси относно стремежа си за контрол в региона.
През 1867 г. американският държавен секретар Уилям Сюърд също прояви интерес към закупуването на острова.
Междувременно, датският крал промени кралския герб, за да изобрази по-видно Гренландия и Фарьорските острови – нещо, което се възприема като упрек към Доналд Тръмп.
По-малко от година, откакто наследи майка си, кралица Маргрете, която се оттегли от власт в навечерието на Нова година 2023 г., крал Фредерик направи ясно изявление за намерението си да запази автономната датска територия и бившата колония в рамките на кралство Дания.
В продължение на 500 години предишните датски кралски гербове са включвали три корони, символът на Калмарския съюз между Дания, Норвегия и Швеция, който е воден от Дания между 1397 и 1523 г. Те също са важен символ на съседната Швеция. В актуализираната версия короните са премахнати и заменени с по-ясни и видни полярна мечка и овен, които символизират съответно Гренландия и Фарьорските острови.