Президентът Румен Радев прие номинирания за втори мандат Димитър Главчев, за да получи от него предложение за състав на служебно правителство.
Повечето от сегашните министри запазват постовете си, но за вътрешен министър в новия кабинет на Димитър Главчев е избран Атанас Илков. Президентът Румен Радев заяви, че още утре ще подпише указ за новото правителство и изборите ще бъдат на 27 октомври.
С номинацията на Илков, Главчев формално се съобрази с ултиматума на президента да смени на поста вътрешния министър Калин Стоянов, но реално го сменя с неговия подчинен и близък съратник Атанас Илков, с което пък другото желание на президента – на поста да застане приета от обществото фигура, която да осигури честни избори, изглежда под въпрос.
„Борисов и Пеевски искат да направят Атанас Илков шеф на МВР. Мария Габриел ни предлагаше него за министър на вътрешните работи преди Калин Стоянов. Тогава го отхвърлихме заради Лясковец и Пеевски, разбира се. Не сме си променили мнението и днес. Само масово гласуване на изборите ще им обърка сметките. Нищо друго!“, написа във фейсбук съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Кой е Атанас Илков?
Атанас Илков е главен комисар, директор на Главна дирекция „Национална полиция“ от октомври 2022 г. Илков е роден през 20 декември 1964 г. Той завършва право в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. През 1987 г. става част от системата на МВР, като първо работи в отдел „Криминална полиция“ в Пазарджик, като впоследствие става началник.
От юли 2016 г. до 2017 г. е началник на отдел „Криминална полиция“ в ОДМВР-Пловдив, след това до юли 2019 г. е началник на ОДМВР-Пловдив и след това на ОДМВР-Кърджали. От 2020 г. ръководи Центъра за специализация и професионална подготовка в Казанлък.
В периода 2021-2022 г. е заместник-директор и временно изпълняващ директор на ГД „Национална полиция“, преди да бъде назначен за постоянен директор.
Един самозабравил се министър. Как се стигна до тук?
Политическата кариера на Калин Стоянов започва с назначаването му за вътрешен министър в правителството на акад. Денков, но по предложение на Мария Габриел. След изборите и след ексцесиите по време на футболните протести оставката му беше поискана от няколко политически партии, включително и от премиера Денков. Тогава, обаче, и Бойко Борисов, и Делян Пеевски яростно го защитиха, като лидерът на ГЕРБ дори заплаши с разпадане на „сглобката“.
Иронично, после „сглобката“ наистина се разпадна именно заради Калин Стоянов и отказа на Мария Габриел да го смени при ротацията.
Той остана на длъжността министър на вътрешните работи и по време на служебното правителство на Димитър Главчев, въпреки множеството призиви да бъде сменен.
Калин Стоянов стана причина и за второ провалено правителство – това на Горица Грънчарова Кожарева, на която президентът още при връчването на мандата заяви, че спорният министър трябва да бъде сменен. И тя въпреки казаното от президента, и въпреки обществените нагласи, отново го предложи. Интересно на какво се е надявала с този свой ход – най-вероятно е очаквала президентът да отстъпи, както направи с първото правителство на Главчев.
Този път обаче, Румен Радев нямаше как да си затвори очите, защото освен факта, че Калин Стоянов позволи изборите да бъдат опорочени, той се превърна в заплаха за реда в държавата, заради непрекъснатите протести на полицаите, които по конституция нямат право да протестират.
Най-накрая, след като беше остро критикуван, че мълчи по въпроса от съпредседтеля на ГЕРБ Кирил Петков, и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се отрече от него.
Петков написа във фейсбук: „Бойко, стига си се крил. Оттегли подкрепата си от Калин Стоянов, защото не само от Пеевски зависи, а и от теб.“
Буквално половин час по-късно, на на извънреден брифинг на партия ГЕРБ Борисов, явно вече решил да се отърве от излишния и компрометиран товар, каза: „Вчера видях няколко недопустими действия – вътрешен министър с вдигнат юмрук пред президентството. Това не е допустимо. Заради това му действие, ние от ГЕРБ категорично настояваме да бъде отстранен. Това не може да бъде вътрешен министър – отдалечен, правещ или наблюдаващ избори“
Няма как да не направим аналог между поведението на Калин Стоянов и това на бившия главен прокурор Иван Гешев, който правеше абсолютно същите незаконни панаири, подбутвайки служителите си да го избират и да го подкрепят. Подобно поведение надхвърля регламентите на демокрацията и здравия разум, защото един вътрешен министър престава да се занимава с безопасността на населението, а вместо това прави директни политически изказвания и внушения, каквито не си е позволявал нито един негов предшественик досега. Изборът на министри, в целия демократичен свят, е политическа работа. Това не е несменяема длъжност, узурпирана от един самозабравил се човек. Още повече, че запазването на този така важен пост, коства на цял народ две правителства, два последователни парламентарни избори и над 200 млн. лева от парите на данъкоплатците. Колко пък да си заслужава?
Ето и съставът на служебният кабинет, предложен от Димитър Главчев:
- Министър-председател – Димитър Главчев
- Вицепремиер и министър на финансите – Людмила Петкова
- Министър на вътрешните работи – Атанас Илков
- Министър на регионалното развитие и благоустройството – Виолета Коритарова
- Министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов
- Министър на отбраната – ген. Атанас Запрянов
- Министър на външните работи – Иван Кондов
- Министър на правосъдието – Мария Павлова
- Министър на образованието и науката – Галин Цоков
- Министър на здравеопазването – Галя Кондева
- Министър на културата – Найден Тодоров
- Министър на околната среда и водите – Петър Димитров
- Министър на земеделието и храните – Георги Тахов
- Министър на транспорта и съобщенията – Красимира Стоянова
- Министър на икономиката и индустрията – Петко Николов
- Министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов
- Министър на енергетиката – Владимир Малинов
- Министър на електронното управление – Валентин Мундров
- Министър на туризма – Евтим Милошев
- Министър на младежта и спорта – Георги Глушков